fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jaki system compliance w administracji publicznej

AdobeStock
Jednym ze skuteczniejszych narzędzi realizacji nałożonego na kierowników jednostek publicznych obowiązku kontroli zarządczej wydaje się być wdrożony efektywnie system compliance.

Tematyka compliance coraz częściej pojawia się w kontekście podmiotów nie tylko ze sfery prawa prywatnego, ale także administracji publicznej.

Obowiązki normatywne, którym podlega dana organizacja wynikają z przepisów prawa powszechnego, a także z regulacji wewnątrzzakładowych, w tym takich, które dany podmiot sam zdecydował wdrożyć, np. polityka prezentowa.

Compliance można określić jako szeroko rozumiane zapewnienie zgodności z prawem podejmowanych przez podmiot działań, obejmujące także stosowanie się do przepisów i standardów obowiązujących w danym otoczeniu regulacyjnym. Zagadnienie to zostało podjęte w dokumencie „Wytyczne w zakresie tworzenia i wdrażania efektywnych programów zgodności (compliance) w sektorze publicznym", który opublikowało Centralne Biuro Antykorupcyjne. CBA wskazało, że zagadnienie zgodności obejmuje także wzorce zachowań prawnych i etycznych, które nakładają na ich adresatów obowiązek dostosowania się.

Czytaj ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA