fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Organ nie musi odpowiadać, czy w innych krajach szczepienia są obowiązkowe

Adobe Stock
W trybie dostępu do informacji publicznej można uzyskać dane gromadzone z mocy prawa przez organy administracji publicznej. Nie można jednak domagać się ujawnienia w tym trybie „medycznej wiedzy" organu o ewidencjonowanym przez siebie zjawisku.

Jedna z przeciwniczek obowiązkowych szczepień zwróciła się do powiatowego inspektora sanitarnego z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej. Obejmował on szereg pytań dotyczących wiedzy organu o zjawisku niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP). Zagadnienia, których udostępnienia żądała wnioskodawczyni dotyczyły zarówno kwestii medycznych (m.in. ilości NOP odnotowanych w związku z poszczególnymi szczepionkami), jak i prawnych (m.in. wiedzy organu o orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) dotyczącego obowiązku szczepień). Wnioskodawczyni domagała się także wyjaśnienia czy rejestr NOP prowadzony przez organ „podlega kontroli sądowej".

Czytaj także: Obowiązkowe szczepienia ochronne wznowione

Nieprecyzyjne odpowiedzi

Powiatowy inspektor sanitarny rozpoznał wniosek i w terminie udzielił wnioskodawczyni obszernej odpowiedzi na zawarte w nim pytania. Udzielone wyjaśnienia dotyczyły zarówno pytań odnoszących się do wiedzy org...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA