fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak obliczyć powierzchnię sprzedażową lokalu mieszkaniowego

Fotorzepa, janusz kurek janusz kurek
Powierzchnia mieszkania to jedna z najważniejszych wartości sprzedażowych – wyznacza cenę lokalu, na jej podstawie ustala się udział nabywcy w gruncie. Kupujący lokal jest więc zainteresowany sposobem, w jaki deweloper dokonuje pomiaru.

Pozornie wydaje się to łatwe – obliczenie powierzchni to zwykła czynność matematyczna, którą, biorąc pod uwagę poziom dzisiejszych urządzeń mierniczych, można wykonać bez większych problemów. Musimy jednak wziąć pod uwagę to, na podstawie jakiej normy należy dokonać pomiaru. Najczęściej stosowaną normą jest norma PN-ISO 9836. Powyższa kwestia skomplikowała się jednak w związku wprowadzeniem w zeszłym roku nowego rozporządzenia określającego formę i zakres projektu budowlanego.

Nowe rozporządzenie każe stosować aktualną normę ISO, która nie daje już możliwości wliczenia do powierzchni lokalu powierzchni pod ściankami działowymi. Tutaj powstaje pytanie – którą normę stosować do obliczenia powierzchni użytkowej lokali wybudowanych na podstawie „starych" projektów budowlanych?

Norma PN-ISO 9836

Dotychczas stosowano w budownictwie normę PN-ISO 9836: 1997. W dużym skrócie można powiedzieć, że ta norma budowlana określa zasady pomiaru ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA