fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny - instytucja z projektu nowej ustawy deweloperskiej

123RF
Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ma na celu zapewnienie efektywnej ochrony nabywców w relacjach z deweloperem, a w szczególności eliminację ryzyka utraty przez nabywców środków finansowych przekazywanych na mieszkaniowe rachunki powiernicze.

Sejmowa Komisja Infrastruktury przegłosowała już projekt nowej ustawy deweloperskiej, ustanawiającej m.in. Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG).

Zdaniem autora projektu – prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – coraz większe ryzyko wystąpienia braku popytu na wciąż wzrastającą podaż na rynku deweloperskim i związane z tym ryzyko utraty płynności sprawia, że konieczne jest zapewnienie stosownych mechanizmów zabezpieczających środki nabywców. Omawiany projekt zmierza do ustanowienia kompleksowego systemu ochrony eliminującego ryzyko utraty przez nabywców wpłat środków finansowych dokonywanych na mieszkaniowe rachunki powiernicze. Dodatkowo ma również służyć uregulowaniu praw i obowiązków stron umowy deweloperskiej na wypadek upadłości dewelopera – a także, co jest nowością – banku prowadzącego mieszkaniowy rachunek powierniczy.

Jak ma działać fundusz

Środki funduszu będą gromadzone na wyodrębnionym rachunku bankowym Ubezpiec...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA