fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przetargi pod kontrolą obywateli

Adobe Stock
Zamówienia publiczne to decyzje o przeznaczeniu konkretnych pieniędzy na to, żebyśmy mieli dostęp do określonych dóbr i usług publicznych. I choćby z tego względu powinny nas interesować.

Włączanie obywateli w podejmowanie najróżniejszych decyzji publicznych (partycypacyjne rządzenie) to nie nowość. Pod koniec lat 80-tych ubiegłego stulecia, paradygmat nowego publicznego zarządzania (ang. new public amanagement) okazał się niewystarczający, żeby zapewnić sprawniejsze funkcjonowanie administracji publicznych, większą odporność na korupcję, czy silniejsze zaufanie do państwa. Instytucje państwa zaczęły się nie tylko szerzej otwierać na obywateli, ale zapraszać też ich do aktywnego włączania się w procesy decyzyjne lub wręcz do współrządzenia.

Rosnąca moda na partycypację

Symbolicznym momentem nowej epoki partycypacji w zarządzaniu publicznym jest rok 1989. Wtedy to w Brazylijskim Porto Alegre, z pomocą Banku Światowego, który wspiera m.in. reformy administracyjne, uruchomiono pierwszy na tak dużą skalę budżet obywatelski (partycypacyjny). Dziś, tylko w Polsce, w setkach miejscowości działają budżety partycypacyjne. Instytucja ta docz...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA