- Do organu wpłynęło podanie podpisane przez osobę, która je wniosła, ale bez zastosowania alfabetu łacińskiego w tym podpisie. Czy podpisanie pisma w ten sposób jest brakiem podania, który powinien zostać uzupełniony?
Nie.Zgodnie z art. 63 § 2 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) podanie powinno zawierać co najmniej wskazanie osoby, od której pochodzi, jej adres i żądanie oraz czynić zadość innym wymaganiom ustalonym w przepisach szczególnych. Podanie wniesione pisemnie powinno być podpisane przez wnoszącego (art. 63 § 3 k.p.a.). W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 30 stycznia 2018 r. (II OSK 1580/17, LEX nr 2451165) zwrócono uwagę, że złożenie podpisu pod podaniem, a nie w jakimkolwiek innym miejscu, gwarantuje co do zasady, że organ rozpatrzy merytorycznie podanie pochodzące od strony, a nie od osoby niebędącej stroną i że przedmiotem rozstrzygnięcia uczyni stanowisko będące wyrazem jej woli.
Czytaj także: Organ w...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.