Nowe prawo zamówień publicznych: trzy warianty pozwalają na dopasowanie do zamówienia

Tryb podstawowy jest w pełni konkurencyjny, a dla jego zastosowania nie jest konieczne spełnienie jakichkolwiek przesłanek. Rozpoczęcie postępowania następuje przez zamieszczenie ogłoszenia o zamówieniu w Biuletynie Zamówień Publicznych.

Aktualizacja: 24.02.2021 13:00 Publikacja: 24.02.2021 02:00

Nowe prawo zamówień publicznych: trzy warianty pozwalają na dopasowanie do zamówienia

Foto: AdobeStock / nastenka_peka

Nowa ustawa – Prawo zamówień publicznych, która weszła w życie 1 stycznia 2021 r., wprowadza tryb podstawowy, czyli zupełnie nową procedurę udzielania zamówień, właściwą wyłącznie dla zamówień, których wartość nie przekracza progu unijnego. Tryb ten zachowuje niektóre sprawdzone i wykorzystywane na gruncie poprzednio obowiązującej ustawy p.z.p. rozwiązania, jednocześnie wprowadzając nowe możliwości, znacznie uelastyczniające prowadzenie postępowania. Tryb podstawowy jest w pełni konkurencyjny, a dla jego zastosowania nie jest konieczne spełnienie jakichkolwiek przesłanek. W trybie podstawowym przewidziano trzy warianty prowadzenia postępowania, dzięki czemu zamawiający będzie mógł dopasować sposób procedowania do specyfiki udzielanego przez siebie zamówienia. Rozpoczęcie postępowania w każdym z tych trzech wariantów następuje przez zamieszczenie ogłoszenia o zamówieniu w Biuletynie Zamówień Publicznych (BZP), a w odpowiedzi na to ogłoszenie oferty mogą składać wszyscy zainteresowani wykonawcy. Przebieg postępowania w poszczególnych wariantach jest następujący.

Pozostało 82% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego