Wybór patrona szkoły spowodował odwołanie dyrektorki

Sam konflikt pomiędzy dyrektorem szkoły, a nauczycielami czy rodzicami, nie może być „szczególnie uzasadnionym przypadkiem", powodującym odwołanie dyrektora w ciągu roku szkolnego.

Publikacja: 17.02.2018 19:00

Wybór patrona szkoły spowodował odwołanie dyrektorki

Foto: Fotolia

Tak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 1 grudnia 2017 r. Tydzień później Zespół Szkół w Izdebniku w woj. małopolskim poinformował na swoich stronach internetowych, że zakończyło się kolejne głosowanie nad wyborem patrona szkoły. Poprzednie, sprzed trzech lat, spowodowało odwołanie ówczesnej dyrektorki szkoły.

Cztery propozycje

Kandydatów na patrona, którego społeczność szkolna: rada pedagogiczna, samorząd uczniowski, rodzice i nauczyciele, wybierała w oddzielnych głosowaniach, było w 2015 r. czterech: król Jan III Sobieski, Stanisław Dwernicki, założyciel szkoły, Św. Franciszek i ks. Jan Twardowski. Dyrektorka miała w szczególności naciskać na wybór Św. Franciszka, który w końcu zwyciężył w grupie rodziców i nauczycieli. Uczniowie, którzy opowiedzieli się za ks. Janem Twardowskim, twierdzili jednak, że to właśnie on powinien zostać patronem szkoły, gdyż otrzymał najwięcej głosów.

Ponieważ procedura wyboru patrona szkoły przewiduje, że decyzję administracyjną w sprawie nadania szkole imienia, wydaje organ prowadzący po zapoznaniu się z wnioskiem w tej sprawie oraz z wynikami i przebiegiem głosowania, uczniowie postanowili wystosować do wójta gminy prośbę o interwencję. Za postępowanie niezgodne z dobrem społeczności szkolnej, przewodnicząca samorządu uczniowskiego została ukarana naganą i zakazem udziału w wycieczkach i imprezach szkolnych. Wedle oceny wójta, uczniowie byli zastraszani i nakłaniani do publicznego odczytania przeprosin dla dyrektorki i do złożenia oświadczenia o prawidłowym przebiegu wyboru patrona.

Odwołanie w trakcie roku szkolnego

W gminie Lanckorona, do której wpłynął wniosek o nadanie szkole imienia, postanowiono, że rada gminy nie będzie nad nim na razie głosować. Wójt gminy, działający, jako organ prowadzący szkołę, najpierw zawiesił dyrektorkę na sześć miesięcy w pełnieniu obowiązków, ale jeszcze przed upływem tego terminu odwołał ją ze stanowiska w trakcie roku szkolnego. Zgodnie z art.38 ust. 1 pkt 2 ustawy o systemie światy, przeniesionym w niezmienionym brzmieniu do art. 66 ust. 1 pkt 2 ustawy z 2007 r. – Prawo oświatowe, w przypadkach szczególnie uzasadnionych, po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty, organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze w szkole lub placówce, może odwołać ze stanowiska kierowniczego w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia.

W uzasadnieniu zarządzenia o odwołaniu, wójt stwierdził, że otrzymał pisemną skargę części rodziców na niewłaściwe, i naruszające dobro dziecka, zachowanie dyrektorki w procesie wyłaniania kandydatów na patrona Zespołu Szkół. Zarzuty dotyczyły nieprawidłowości w procesie wyłaniania kandydatów na patrona szkoły i przebiegu wyborów oraz zastraszania i bezpodstawnego karania dzieci. Poskarżyli się również nauczyciele, że konflikt w szkole uniemożliwia jej normalne funkcjonowanie.

Sprawą zainteresowały się komisje dyscyplinarne i wojewoda małopolski. Komisja Dyscyplinarna dla Nauczycieli przy wojewodzie oraz Odwoławcza Komisja Dyscyplinarna dla Nauczycieli przy ministrze edukacji narodowej uchyliły zarządzenie wójta o zawieszeniu dyrektorki w pełnieniu obowiązków, uznając, że nie było do tego przesłanek. Z kolei wojewoda małopolski stwierdził nieważność zarządzenia wójta o odwołaniu dyrektorki, Powołał się m.in. na wspomniane orzeczenia komisji dyscyplinarnych. Jego zdaniem, wójt nie wyjaśnił, w jaki sposób zachowanie dyrektorki uniemożliwiało prawidłowe funkcjonowanie szkoły, i dlaczego nie do przyjęcia było dalsze sprawowanie przez nią tej funkcji. Zaznaczył, że nie kwestionuje, iż mogły zaistnieć pewne nieprawidłowości w procesie wyłaniania kandydatów, ale nie mieszczą się one w „szczególnie uzasadnionym przypadku", nie mogą być podstawą odwołania dyrektora z funkcji kierowniczej.

Brak uzasadnienia dla decyzji wójta

Wójt zaskarżył rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, a kiedy skarga nie odniosła skutku – wniósł skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W wyrokach z 2016 i 2017 r. oba sądy podzieliły ocenę wojewody i oddaliły skargi. Zdaniem WSA i NSA, wójt nie wyjaśnił, w jaki sposób zachowanie dyrektorki miało uniemożliwiać prawidłowe funkcjonowanie szkoły. Argumentacja, przedstawiona w zarządzeniu o odwołaniu dyrektorki, nie daje podstaw do twierdzenia, że był to „przypadek szczególnie uzasadniony". Nie mieści się w nim konflikt dyrektora z nauczycielami, uczniami i rodzicami. Wójt wskazuje na nieprawidłowości w procesie wyłaniania kandydatów na patrona szkoły i przebiegu wyborów, ale zarzuty są ogólnikowe, bez konkretnych dokumentów, które by potwierdzały ich prawdziwość. Nie ma także dowodów, że wydanie zarządzenia poprzedziły jakiekolwiek czynności wyjaśniające.

W terminach od października do 20 grudnia 2017 r., w Zespole Szkół w Izdebniku odbyło się nowe głosowanie nad wyborem patrona szkoły. Zgłoszono 23 kandydatury, głosowało 389 osób. Najwięcej głosów padło na Irenę Sendlerową, która w czasie niemieckiej okupacji ratowała żydowskie dzieci. Na drugim miejscu uplasowały się Legiony Polskie. Żadnych konfliktów nie odnotowano.

Tadeusz Łopata, wójt gminy Lanckorona otrzymał już od komisji wyborczej wniosek w sprawie imienia dla Zespołu Szkół. Dopatrzył się jednak nieprawidłowości i zwrócił się o uzupełnienie wniosku. Szkoła nie ma więc nadal imienia. Z najlepszego kandydata wójt uważa Legiony Polskie. Poprzednia dyrektorka nie wróciła na dawne stanowisko, i procesuje się z gminą przed sądem pracy o niesłuszne zwolnienie.

sygnatura akt: I OSK 690/17

Tak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 1 grudnia 2017 r. Tydzień później Zespół Szkół w Izdebniku w woj. małopolskim poinformował na swoich stronach internetowych, że zakończyło się kolejne głosowanie nad wyborem patrona szkoły. Poprzednie, sprzed trzech lat, spowodowało odwołanie ówczesnej dyrektorki szkoły.

Cztery propozycje

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe