fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kto może liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości

Fotolia
Zwolnienie skierowane jest do nieoznaczonego indywidualnie podatnika i nie jest ograniczone wyłącznie do podmiotów będących jednostkami organizacyjnymi gminy. Rada gminy ma więc prawo do wprowadzenia takiego zwolnienia.

- W lutym br. nasza rada gminy uchwaliła zwolnienie w podatku od nieruchomości dla budynków związanych z działalnością kulturalną i sportową – z wyłączeniem obiektów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą (w ramach samodzielności gminy i oszczędności). Jeden z przedsiębiorców złożył skargę do sądu administracyjnego, twierdząc, że jest to zwolnienie podmiotowe, ponieważ wyłącza prowadzących działalność gospodarczą, a faworyzuje gminne jednostki. Czy ma rację? Czy istnieje ryzyko że sąd zakwestionuje uchwałę?

Odpowiadając na pytanie, należy odnieść się do przepisów ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych oraz pośrednio do przepisów ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Jeśli chodzi o samodzielność finansową gminy, to ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nie zawiera w tym zakresie żadnych regulacji. Natomiast w art. 51 ust. 1 ww. ustawy o samorządzie gminnym podano, że gmina samodzielnie prowadzi ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA