fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Pozbawienie strony udziału w postępowaniu uzasadnia jego wznowienie

AdobeStock
Strona, która bez swojej winy nie brała udziału w postępowaniu zakończonym ostateczną decyzją, może żądać jego wznowienia. Ma na to miesiąc od dnia, w którym dowiedziała się o decyzji.

- Jedna ze stron postępowania administracyjnego, bez własnej winy, nie brała w nim udziału. Czy inna strona, powołując się na to, może doprowadzić do wznowienia postępowania?

Nie.

Zgodnie art. 145 § 1 pkt 4 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) w sprawie zakończonej ostateczną decyzją postępowanie wznawia się m.in. wówczas, gdy strona bez własnej winy nie brała udziału w postępowaniu. Wznowienie postępowania z tej przyczyny następuje tylko na żądanie strony (art. 147 k.p.a.). Podanie o wznowienie postępowania wnosi się do organu, który wydał w sprawie decyzję w I instancji. Strona, którą pozbawiono udziału postępowaniu, ma na to miesiąc od dnia, w którym dowiedziała się o decyzji (art. 148 k.p.a.). Wznowienie następuje w drodze postanowienia, które stanowi podstawę do przeprowadzenia postępowania co do przyczyn wznowienia oraz co do rozstrzygnięcia istoty sprawy (art. 149 § 1-2 k.p.a.). Organem właściwym w tych sprawach jest organ, który wydał w sprawie decyz...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA