fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kiedy ma sie prawo do trzynastej pensji

Adobe Stock
Przepracowane okresy, wymagane do nabycia prawa do trzynastki, to okresy efektywnie przepracowane u danego pracodawcy. Pracownik korzystający ze zwolnienia na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej świadczy jednak pracę u swego pracodawcy.

- Pracownik ze sfery budżetowej korzystał przez cały rok kalendarzowy ze zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej, z prawem do wynagrodzenia. Czy ma prawo do trzynastki za ten rok?

Tak.

Zgodnie z art. 2 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (dalej ustawa o trzynastkach) pracownik nabywa prawo do tego wynagrodzenia – w pełnej wysokości – po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Pracownik, który nie przepracował całego roku, nabywa prawo do trzynastki w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu, pod warunkiem, że ten okres wynosi co najmniej 6 miesięcy.

Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy nie jest wymagane w przypadkach wskazanych przez ustawodawcę (np. w razie korzystania z urlopu macierzyńskiego). W orzecznictwie przyjmuje się, że okresy przepracowane, o których mowa w art. 2 ustawy o trzynastkach, należy rozumie...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA