fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jaki warunek nabycia prawa do trzynastki

Adobe Stock
Zasadą jest, że warunkiem nabycia prawa do trzynastki jest przepracowanie u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy w roku kalendarzowym. Zbyt wczesne zakończenie lub zbyt późne rozpoczęcie pracy w danym roku nie ma wpływu na prawo do trzynastki tylko wtedy, gdy wyraźnie wynika to z ustawy.

- Pracownik ze sfery budżetowej, zatrudniony na zastępstwo, przepracował u swego pracodawcy w 2019 roku mniej niż 6 miesięcy, z uwagi na to, że zastępowany przez niego podwładny wrócił do pracy. Były pracownik na zastępstwo jest jednak zdania, że ma prawo do trzynastki, gdyż do jego okresu zatrudnienia trzeba zaliczyć okres niewykorzystanego przez niego urlopu wypoczynkowego, za który wypłacono mu ekwiwalent. Czy jego roszczenia mają oparcie w przepisach?

Nie.

Zgodnie z art. 2 ust. 3 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (dalej ustawa o trzynastkach) przepracowanie co najmniej 6 miesięcy, warunkujących nabycie prawa do trzynastki, nie jest wymagane np. w razie rozwiązania stosunku pracy w związku z: przejściem na emeryturę, rentę szkoleniową albo rentę z tytułu niezdolności do pracy lub świadczenie rehabilitacyjne, likwidacją pracodawcy albo zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy bądź likwidacj...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA