fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Estoński lep na inwestorów

Fotorzepa/Jakub Ostałowski
Zagraniczni przedsiębiorcy będą mogli przez internet prowadzić interesy na terenie Estonii. Umożliwi im to program e-rezydentów.

W budżecie Estonii na przyszły rok nowy rząd zapisał dodatkowe 200 tys. euro na rozwój programu e-rezydentów. W latach 2018 i 2019, władze przeznaczą na wsparcie sektora IT po 10 mln euro - podała agencja Leta. „Przez program elektronicznych rezydentów możemy zainteresować Estonią przedsiębiorców zagranicznych, dla których status e-rezydenta jest prostym i wygodnym sposobem prowadzenia interesów" - mówił na konferencja prasowej Urwe Palo minister przedsiębiorczości i technologii informatycznych Estonii.

Pomysł polega na tym by e-rezydentowi z zagranicznym obywatelstwem zapewnić identyfikacyjną ochronę ze strony państwa. A to pozwala cudzoziemcom korzystać z wirtualnych, państwowych usług, takich jak np. podpisywanie dokumentów na odległość z wykorzystaniem podpisu elektronicznego.

Licząca 1,4 mln obywateli Estonia jest od lat przodującym na rynku Unii krajem w branży IT. Po wejściu do Unii władze estońskie uznały sektor IT za rynkową niszę służącą budowaniu konkurencyjności estońskiej gospodarki, ale także promowaniu Estonii, jako kraju nowoczesnego, wdrażającego najnowsze technologie. W 2008 r w Tallinie usadowiło się natowskie Centrum Doskonalenia Obrony przed Atakami Cybernetycznymi. W 2011 r. Estonia wywalczyła sobie w Unii przeniesienie do Tallina unijnej agencji IT zapewniającej m.in. sprawne funkcjonowanie systemu Schengen. Głównym konkurentem była Francja.

W marcu 2016 r okazało się, że producent bezzałogowych urządzeń latających z Estonii będzie produkował drony na potrzeby Białego Domu i Pentagonu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA