fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

  • 01.03.2021

Zakaz handlu uderza w Biedronkę

Fotorzepa, Marta Bogacz
Sprzedaż lidera rynku nada rośnie, ale zgodnie z oczekiwaniami w trzecim kwartale wzrost spowolnił.

Portugalska grupa Jeronimo Martins podała, że jej sieć Biedronka po trzech kwartałach zwiększyła sprzedaż w ujęciu rocznym o 6,2 proc. do ponad 8,6 mld euro, ale w trzecim kwartale wzrost wynosił 3,7 proc.

Jeszcze gorzej wyniki wypadają w ujęciu like for like czyli bez uwzględnia wyników sklepów otwartych w ciągu ostatniego roku, wzrost po trzech kwartałach wyniósł 3,2 proc., a w samym trzecim kwartale już tylko 0,8 proc. Inflacja w tym okresie wynosiła 2,2 proc.

To nawet gorzej niż prognozowali choćby analitycy Haitong Banku. – Prognozujemy, że sprzedaż porównywalna Biedronki zwolni z 4,5 proc. w pierwszym półroczu do tylko 1,8 proc. w trzecim kwartale, głównie z powodu niższej inflacji i większego negatywnego efektu niedzielnego zakazu handlu (-1,8 proc. wobec -0,9 proc. w pierwszym półroczu) – prognozował Filipe Rosa, szef działu analiz Haitong Banku w Portugalii.

Jeronimo Martins w komunikacie wyjaśnia, że efekt zakazu handlu w niedzielę wciąż się stabilizuje, a sieć Biedronka w sierpniu zanotowała wzrost udziałów rynkowych o 1,7 pkt. Proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA