fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Tajny eksport Rosji: gaz, broń i izotopy promieniotwórcze

AdobeStock
Ponad 55 mld dol. zarobiła w minionym roku Rosja na eksporcie towarów z utajnionej listy. Trzy czwarte z nich to gaz rurociągowy, reszta - broń, samoloty, metale ziem rzadkich i… izotopy promieniotwórcze.

W Rosji funkcjonuje kategoria tajnej statystyki eksportowej (towary z kodami SS, SSSS itp.), pod którą ukrywa się broń, pociski, uzbrojenie, samoloty, urządzenia kosmiczne, metale, gaz ziemny. Gazeta RBK przeanalizowała, co w rzeczywistości wyjechało z federacji w 2019 r. Było to uzbrojenie, okręty wojenne, samoloty, aparaty kosmiczne, produkty chemii nieorganicznej, metale ziem rzadkich, radioaktywne elementy i izotopy. Ale największą pozycją był gaz rurociągowy. Wiadomo, że cały ubiegłoroczny tajny eksport był o 13 proc. mniejszy niż w 2018 r.

Dokąd trafiły utajnione towary? Największym importerem rosyjskiego uzbrojenia w minionym roku był Egipt (2,4 mld dol.), przed Algierią (1,9 mln dol.) i Chinami (1,6 mld dol.). Indie i... USA kupiły broni za po 0,9 mld dol.

Czytaj także: Całe złoto Rosji kupiła Wielka Brytania

Tajny eksport do Turcji wyniósł w minionym roku 0,8 mld dol. (bez gazu rurociągowego). W 2020 r to właśnie Turcja najprawdopodobniej zostanie liderem tej kategorii, dzięki zakupowi rosyjskich systemów rakietowych S-400 - zwraca uwagę Andriej Frołow redaktor naczelny gazety „Eksport uzbrojenia".

Co z tajnych towarów importowali z Rosji Amerykanie? Przede wszystkim metale ziem rzadkich i izotopy promieniotwórcze. Łącznie kupili tego za 645 mln dol. „Dane służby celnej nie pozwalają dokładnie określić, co stoi za utajnioną grupą 28 towarów. Ale może to być ciężka woda (izotopowa odmiana wody, która wygląda jak zwykła woda. Jest stosowana jako spowalniacz neutronów w reaktorach jądrowych-red) oraz lit-6, lit-7 czy węgiel-13" - pisze RBK.

Gazeta przeanalizowała dokładnie, co może wchodzić w utajniony eksport uzbrojenia. Okazało się, że czołgów i wozów opancerzonych Rosjanie sprzedali za 924 mln dol. (-18 proc. r/r). Okrętów wojennych Rosja sprzedała za 30 mln dol. czyli o 38 razy mniej r/r. Samolotów i urządzeń kosmicznych - za 5,2 mld dol.

Ciekawie przedstawiają się ustalenia RBK - kto i za ile kupił rosyjskiego gazu rurociągowego. Ta pozycja także jest utajniana. Najwięcej - 10,6 mld dol. zapłacili Niemcy, druga Turcja - 4,3 mld dol., przed całkowicie zależą od rosyjskiego gazu Austrią (3,2 mld dol.), Włochami (3 mld dol.) i także importującą tylko rosyjski surowiec Białorusią, (2,6 mld dol.).

Dane Gazpromu, które są jawne, mówią o tym ile kraje importowały gazu. Niemcy - 53,5 mld m3, Włosi - 22 mld m3, Białoruś - 20,5 mld m3, Turcja -15,5 mld m3 (największy spadek zakupów gazu z Rosji) i Austria (14,2 mld m3). Zestawiając te dwie dane widać, że Turcja zapłaciła za rosyjski gaz więcej iż Włosi, co tłumaczy, dlaczego Turcy powoli rezygnują z rosyjskiego surowca na rzecz LNG i gazu z Azerbejdżanu.

Rosja nie tylko utajnia wiele towarów eksportowych, ale też to, co importuje. Tutaj w 2019 r kupiła za granicą za 5,7 mld dol., najwięcej w USA (3,5 mld dol.) i Francji (1,4 mld dol.). Były to głównie samoloty cywilne Boeing i Airbus.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA