11 listopada

Frasyniuk: Faszyzm i rasizm - nowy symbol Polski

Fotorzepa/ Kuba Kamiński
To prezes Prawa i Sprawiedliwości, zdaniem Władysława Frasyniuka, ponosi winę za incydenty związane z tegorocznym Marszem Niepodległości. - Twarzą Polski staje się twarz Jarosława Kaczyńskiego o poglądach faszystowskich i rasistowskich - powiedział opozycjonista w TVN24.

- Jarku, z przykrością muszę powiedzieć, że znam cię osobiście i z całą pewnością nie jesteś człowiekiem, który nosi w sobie poglądy faszystowskie czy rasistowskie. Niestety, stałeś się twarzą tego marszu, niestety to ty ponosisz za to odpowiedzialność cynicznie grając tymi ludźmi, ich słabościami, brakiem wykształcenia, brakiem identyfikacji. To ty ponosisz odpowiedzialność, dlatego, że to ty przemawiasz przed panią premier, to ty decydujesz o tym, kiedy wejdzie, a kiedy wyjdzie prezydent państwa polskiego. Pełna odpowiedzialność spada na ciebie. Twarzą Polski staje się twarz Jarosława Kaczyńskiego o poglądach faszystowskich i rasistowskich. Jak się spotkasz z bratem, to ci napluje, tak jak faszysta napluł w twarz tej kobiecie - mówił Frasyniuk, zwracając się w TVN24 do Jarosława Kaczyńskiego.

- W ciągu dwóch lat Polska, która była liderem demokracji, symbolem solidarności międzyludzkiej, nagle w trakcie święta państwowego, okazało się, że ma twarz rasisty i faszysty - ocenił opozycjonista.

Jego zdaniem 11 listopada stał się "miejscem dla ksenofobicznych, rasistowskich i faszystowskich haseł". -  Moim zdaniem państwo powinno reagować 11 listopada, a nie wtedy, kiedy w prasie międzynarodowej pojawił się nowy symbol Polski i nie jest tym symbolem polska Solidarność, tylko polski faszyzm i rasizm. To, że politycy reagują dzień czy dwa dni później, nawet powiedziałbym zdecydowanie, to nie jest czynnik łagodzący. Przestępstwo zostało popełnione. Wszyscy, którzy w tym uczestniczyli, są uczestnikami tego przestępstwa - ocenił Frasyniuk, który uważa, że Marsz Niepodległości powinien zostać zdelegalizowany przez władze. - Nie ma usprawiedliwienia - państwo zawiodło - dodał.

- Czy macie świadomość, że wasze dzieci będą żyły w szkołach, w których będzie się mówiło, że Polska tylko dla białych i pewnie Polska tylko dla tych, którzy myślą tak, jak przewodnia partia w państwie? - kontynuował Frasyniuk, zwracając się do opozycji. - Opozycja zachowuje się jak infantylne dzieci - ocenił.

Źródło: rp.pl/ TVN24

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL