Ściganie zarządu za podatki firmy musi być rozważniejsze

Dla uniknięcia odpowiedzialności za długi spółki osoba obowiązana do zgłoszenia upadłości może wskazać na zdarzenia świadczące, że zaniechanie tego wniosku nie było zawinione.

Katarzyna Batko-Tołuć: Spółki, etyczne stajnie Augiasza

Państwowe firmy zamiast służyć lokalnej społeczności, zaspokajają potrzeby władzy. Najwyższy czas, by nowy rząd spełnił zapowiedzi i oczyścił je z korupcji.

Trzeba skończyć z automatyzmem w egzekwowaniu długów

Najnowsze orzecznictwo wskazuje, że instytucja odpowiedzialności członków zarządu za zobowiązania podatkowe jest wadliwie stosowana w praktyce KAS.

Odpowiedzialność za szkody w środowisku głównie w teorii

Za niepodjęcie działań zapobiegawczych czy naprawczych po wyrządzeniu szkody w środowisku grozi jedynie grzywna, a i ta rzadko jest nakładana. Sytuację mogłoby poprawić oddanie kompetencji w tym zakresie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Dodatkowa praca poza służbą cywilną nie zawsze wymaga zgody

Pracownik służby cywilnej nie musi uzyskać pozwolenia dyrektora generalnego urzędu na podjęcie innej działalności zarobkowej niż zatrudnienie na podstawie umowy o pracę.

Konstytucja stoi na straży ochrony środowiska

Władze publiczne mają obowiązek ochrony środowiska i prowadzenia polityki zapewniającej bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom. W pewnych przypadkach ochrona środowiska może uzasadniać ograniczenia praw i wolności konstytucyjnych.

Naruszenie nietykalności cielesnej

Respektowanie prawa nietykalności cielesnej jest przejawem szacunku dla drugiego człowieka, gdyż każdy ma prawo oczekiwać, że nie będzie dotykany przez inne osoby wbrew swej woli.

Zgłaszać czy nie zgłaszać ochronę praw własności

Zaniechanie zabezpieczenia przysługujących przedsiębiorcy praw własności intelektualnej może okazać się niewspółmiernie bardziej kosztowne niż przewidywane koszty ochrony.

Kiedy organ odwoławczy uzupełni postępowanie dowodowe

Organ odwoławczy jest obowiązany ocenić prawidłowość decyzji pierwszoinstancyjnej nie tylko w granicach zarzutów przedstawionych w odwołaniu, lecz także pod kątem przepisów prawa materialnego i procesowego, które mają zastosowanie w sprawie rozstrzygniętej tą decyzją.

Prezes UOKiK dostanie nowe kompetencje

Niedawno została opublikowana kolejna wersja projektu nowelizacji ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, transponującej do polskiego prawa dyrektywę UE o powództwach przedstawicielskich. Reguluje ona m.in. zadania prezesa UOKiK w tym postępowaniu.

Zbigniew Derdziuk, nowy-stary prezes ZUS rozpoczyna pracę

Następca Gertrudy Uścińskiej wraca na stanowisko po ponad dziewięcioletniej przerwie. Za pierwszej kadencji Zbigniewa Derdziuka w ZUS wdrożono kilka istotnych reform.

Trzeba na bieżąco monitorować także potwierdzenia wysłane

O chwili skutecznego doręczenia stanowi wyłącznie udostępnione automatycznie przez system teleinformatyczny poświadczenie doręczenia, czyli tzw. UPD.

Firma musi zapewnić kontakt z urzędem

Obowiązkiem osób prawnych i jednostek organizacyjnych jest taka organizacja pracy, by doręczanie pism w godzinach pracy i w lokalu ich siedziby było zawsze możliwe.

Urzędnicy muszą pilnować nie tylko wysyłki przez internet

Jeśli organ podatkowy nie posiada urzędowego poświadczenia e-doręczenia interpretacji, to znaczy, że nie została ona w sposób zgodny z prawem doręczona.

Przestępstwa przetargowe. Jak zniwelować zagrożenia?

Kara do 3 lat pozbawienia wolności grozi zarówno za udaremnianie lub utrudnianie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, jak i przetargu prywatnego.

Rząd za jawnością majątku małżonków polityków. Eksperci alarmują

Rząd poparł zmianę przepisów, która zobowiąże małżonków m.in. prezydenta, premiera, marszałka i ministrów do składania oświadczeń majątkowych. Eksperci alarmują, że konieczne jest utworzenie centralnego rejestru takich danych, dostępnego dla obywateli.

Prezesowi KRRiT grozi kara za łamanie reguł fiskalnych

Blokowanie pieniędzy z abonamentu RTV to karalne naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Pracodawca nie ukryje stawek zarobków

Już teraz pracownik może żądać podania informacji o wynagrodzeniu innych osób zajmujących podobne stanowisko i wykonujących pracę porównywalną. Obecnie jednak musi uprawdopodobnić roszczenie z tytułu nierównego traktowania w wynagradzaniu. Niedługo to się zmieni.