Fiskus chciał z piekarni zrobić lokal gastronomiczny. Co na to sąd?

Oferowanie w firmowym sklepie piekarni gotowej do spożycia kanapki serwowanej na talerzyku i przy stoliku nie przesądza o tym, że jest to usługa związana z wyżywieniem, a zatem opodatkowana 8 proc. VAT - stwierdził sąd w wyroku, który ucieszy wielu przedsiębiorców.

Podatek od gigantów to także kłopoty dla mniejszych firm w Polsce

Nowy globalny podatek osłabi zainteresowanie zagranicznych inwestorów Polską, chyba że rząd zniesie inne fiskalne przeszkody dla międzynarodowego biznesu – ostrzega Monika Marta Dziedzic, doradca podatkowy, partner w spółce doradztwa podatkowego MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

Jak globalny podatek minimalny wpłynie na krajowe ulgi podatkowe

Po wprowadzeniu podatku wyrównawczego większość znaczących ulg podatkowych w Polsce może przestać być – w obecnym kształcie – wystarczającą zachętą dla dużych inwestorów. Należałoby to uwzględnić przy wdrażaniu przepisów unijnej dyrektywy.

Jak postępować w razie utraty kasy fiskalnej

W przypadku utraty kasy fiskalnej istotne jest podjęcie odpowiednich kroków zaradczych oraz przestrzeganie określonych procedur. Jakie działania można i należy podjąć w sytuacji zniknięcia kasy oraz towarzyszących jej dokumentów?

Jak dokumentować kompleksową usługę najmu

Przepisy ustawy o VAT nie wykluczają możliwości wykazania przez spółkę w fakturze w osobnych pozycjach kilku różnych świadczeń, składających się na kompleksową usługę najmu.

Chatboty a podwójny VAT

Nasza spółka wykupiła roczny dostęp do popularnego obecnie typu oprogramowania służącego do generowania odpowiedzi na dane, czy zapytania wprowadzane przez zainteresowaną osobę (tzw. chatbot). Program ma za zadanie prowadzić rozmowę lub odpowiadać na zadane pytania. Sprzedawcą jest zagraniczna firma. Na fakturze został jednakże naliczony polski VAT. W miejscu ujętym jako „numer VAT” sprzedawca wskazał EU OSS VAT i podał numer. Mamy wątpliwości czy uznać ten zakup za import usług i opodatkować od kwoty brutto czy może jednak jest to zakup krajowy i odliczyć podatek naliczony? – pyta czytelnik.

Recharakteryzacja transakcji – czy możliwa dla tych, zawartych przed 2019 r.?

Organy podatkowe kontrolując ceny transferowe mogą korzystać z narzędzia recharakteryzacji transakcji. Oznacza to możliwość uznania przez organ, że analizowana transakcja faktycznie stanowiła inną transakcję niż ta, określona przez podatnika lub że podmioty niepowiązane w ogóle nie zawarłyby takiej transakcji.

Julita Karaś-Gasparska: Duże zmiany, duże wyzwania

W nadchodzących miesiącach podatników czeka sporo wyzwań związanych z globalnym podatkiem minimalnym, obowiązkowym KSeF i raportowaniem JPK_CIT.

Stawka CIT po przekształceniu spółki komandytowej w spółkę jawną

Spółka jawna, która powstała z przekształcenia spółki komandytowej, a która to spółka komandytowa była spółką niebędącą osobą prawną nie może stosować 9 proc. stawki CIT w roku podatkowym w którym spółka została przekształcona (tj. od momentu przekształcenia), a także w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym.

Kasowy PIT to mit. Dlaczego flagowy projekt rządu nie spełnia oczekiwań?

Nowa metoda rozliczeń jest skomplikowana i ma wiele ograniczeń. Może nie być chętnych.

Czas na rozliczenie składki zdrowotnej z biznesu za 2023 r.

Przedsiębiorcy mają obowiązek złożyć do 20 maja br. dokumenty rozliczeniowe w ZUS dotyczące składki na ubezpieczenie zdrowie opłaconej za ubiegły rok. W tym terminie muszą też uregulować ewentualną niedopłatę.

Kasowy PIT zbyt zawiły. Chętnych będzie niewielu

Kasowa metoda rozliczeń skomplikuje życie przedsiębiorcom i księgowym. A na dodatek i tak nie uchroni przed podatkiem.

Łukasz Guza: Ulotny urok kasowego PIT

Gdy sytuacja budżetowa jest niełatwa, rodzi się pokusa, by obietnice wyborcze wdrażać tak, aby nikt w praktyce z nich nie korzystał.

Dwa terminy startu KSeF będą w dwóch nowelizacjach ustawy o VAT

Obowiązkowe e-fakturowanie zostanie ustawowo przesunięte do 2026 roku.

Co zmieni nowy podatek minimalny? Zapytaliśmy ekspertów

Dzisiejsze ulgi w podatku dochodowym, przyciągające do Polski wiele inwestycji, mogą niekorzystnie wpłynąć na kalkulację globalnego podatku minimalnego. O takim paradoksie mówią eksperci podatkowi pytani przez „Rzeczpospolitą”.

KSeF: jeden czy dwa terminy wdrożenia? Wyjaśniamy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się przepisami odraczającymi KSeF. Najnowsza wersja projektu zakłada jednolity termin KSeF dla wszystkich: 1 lutego 2026 r.

Niepełnosprawność może obniżyć roczną składkę zdrowotną

Osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, które prowadzą pozarolniczą działalność, mają prawo obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.

Udostępnianie przestrzeni reklamowej nie jest usługą reklamową

Nabycie od kontrahentów, niemających na terytorium Polski siedziby lub zarządu, przestrzeni reklamowej na portalach internetowych w celu ich dalszej odsprzedaży nie podlega opodatkowaniu podatkiem u źródła, a w konsekwencji na spółce nie ciąży obowiązek pobrania i odprowadzenia tego podatku.