Fundacja rodzinna funkcjonuje już od roku

Fundacja rodzinna właśnie obchodzi swoje pierwsze urodziny. O dużym zainteresowaniu tą instytucją świadczą: wydanie ponad 50 dotyczących jej interpretacji, jednej opinii zabezpieczającej i kilku wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych.

Reklama do profesjonalistów – co wolno, kiedy nie ma przepisów

Ubiegłoroczna nowelizacja wprowadziła regulacje w zakresie reklamy wyrobów medycznych skierowanej do profesjonalistów, jednak są one bardzo ogólne, przez co wiele pytań pozostaje nadal bez odpowiedzi.

Sztuczna inteligencja: sojusznik czy adwersarz

Im szybciej uświadomimy sobie, że AI wymaga szczególnej opieki, tym szybciej nasze systemy będą mniej podatne na wycieki danych czy inne zagrożenia związane z ich przetwarzaniem.

Sama procedura ochrony danych może nie wystarczyć

Chociaż utrzymanie właściwego poziomu zabezpieczeń danych wydaje się w wielu aspektach przypominać wyścig kolarski, to kto pamięta Panama Papers, ten doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest to kwestia w każdej firmie.

Sposób na zabezpieczenie majątku. Fundacja rodzinna

Fundacja rodzinna to majątek na pokolenia, ale i sposób na pomnożenie majątku. Jej statut powinien być uszyty na miarę.

Koncepcja podwójnej istotności w raportowaniu zrównoważonego rozwoju

Unia Europejska włącza kwestie środowiskowe, społeczne i ład korporacyjny do sprawozdawczości, wprowadzając Europejskie Standardy Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS) , które kładą nacisk na przyjęcie zasad podwójnej istotności w raportowaniu.

Julita Karaś-Gasparska: Fundacja rodzinna – dużo zalet i kilka wad

Fundacja rodzinna ma dużo więcej plusów niż minusów. Jest rozwiązaniem korzystnym szczególnie dla większych firm rodzinnych, które działają na rynku już dłuższy czas.

Fundacje rodzinne z ulgą podatkową. Repolonizacja bardzo pożądana

Podatkowa ulga dla fundacji rodzinnych, choć nie do końca precyzyjna, przyczyniła się do zarejestrowania już prawie tysiąca takich podmiotów.

Zdalne rozprawy przed KIO mogą skutkować większą liczbą odwołań

Elektronizacja postępowań przed Krajową Izbą Odwoławczą to krok w dobrym kierunku – oceniają eksperci. Widzą jednak mankamenty projektu ustawy przygotowanego przez resort rozwoju.

Jacek Tomczak: Deregulacja? Zapewniam, że jesteśmy zdeterminowani

Kluczową sprawą jest całkowita zmiana filozofii prowadzenia kontroli w firmach, w tym kontroli podatkowych, i skrócenie czasu ich trwania z 12 do 6 dni – mówi „Rz” Jacek Tomczak, wiceminister rozwoju i technologii. I zapowiada, że z ordynacji podatkowej zniknie jeden z najbardziej kontrowersyjnych przepisów.

Błędne dane nabywcy – nota korygująca czy faktura in minus „do zera”

- Jesteśmy czynnym podatnikiem VAT. Dokonywane przez nas zakupy towarów oraz usług krajowych dokumentowane są przez sprzedawców fakturami. Otrzymujemy bardzo dużo faktur zawierających błędy w naszej nazwie lub w naszym NIP (podany jest często NIP innego podmiotu). Mimo próśb bardzo często nie otrzymujemy faktur korygujących od sprzedawców. Zdarza się też, że sprzedawca zamiast skorygować błędne nasze dane (np. dotyczące NIP) wystawia tzw. korektę do zera i całkiem nową fakturę (a przecież nie było nowej transakcji). Mamy wątpliwości czy: - notą korygującą można zmienić NIP kupującego (nabywcy), - w przypadku błędnych danych nabywcy sprzedawca może wystawić fakturę korygującą do zera (i nową fakturę) zamiast jedynie zamienić błędne dane kupującego na prawidłowe, - nabywca może nie zgodzić się na korektę samych danych nabywcy i żądać korekty do zera oraz nowej prawidłowej faktury, - KSeF zmieni w jakiś sposób to zagadnienie? – pyta czytelnik.

Firma zapłaci prawie 240 tys. zł kary. Wszystko przez zgubionego pendrive'a

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył blisko 240 tys. zł kary na firmę gastronomiczną z Kolbuszowej (województwo podkarpackie), której pracownik zgubił pendrive z danymi osobowymi.

Jak zapobiegać nieautoryzowanym transakcjom w przedsiębiorstwie?

Na ataki cyberprzestępców narażony jest każdy przedsiębiorca, który wykorzystuje bezgotówkowe metody płatności, a kwestie bezpieczeństwa odkłada na dalszy plan. Są sposoby, by zminimalizować ryzyko.

Umowy gwarancyjne w transakcjach M&A

W prawie angielskim zapewnienia co do przedmiotu sprzedaży składane w umowie stanowią integralną część kontraktu, a ich niezgodność z prawdą jest uznawana za naruszenie umowy. W prawie polskim sama sprzeczność stanu opisanego w umowie ze stanem rzeczywistym lub prawnym nie może zostać uznana za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania.

Spółka z o.o. – zwyczajne zgromadzenie wspólników a prawo do informacji

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, (Sp. z o.o.) których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, z początkiem kwietnia weszły w okres sprawozdawczy, który potrwa do końca czerwca. W tym czasie, wspólnicy powinni wykazać się aktywnością w zasięgnięciu informacji o stanie spółki.

Fundatorzy mogą zostać posądzeni o zamiar obejścia podatków

Opinia zabezpieczająca Szefa KAS powinna skłonić potencjalnych fundatorów do wnikliwego badania, czy czynności związane z założeniem fundacji rodzinnej nie zostaną uznane za unikanie opodatkowania.

Konstytucja stoi na straży ochrony środowiska

Władze publiczne mają obowiązek ochrony środowiska i prowadzenia polityki zapewniającej bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom. W pewnych przypadkach ochrona środowiska może uzasadniać ograniczenia praw i wolności konstytucyjnych.

Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji

Dobrze jest się zastanowić, jak możemy się zabezpieczyć przed skutkami tragedii.