Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego

W pierwszej sprawie frankowej po głośnej uchwale Izby Cywilnej SN jej postanowienia zajęły połowę uzasadnienia wyroku.

Zintegrowane plany inwestycyjne to alternatywne narzędzie planistyczne

Dzięki nowym przepisom o planowaniu przestrzennym gminy zyskały formalne podstawy do głębszego zaangażowania inwestorów w sprawy lokalne.

Zmiany warunków technicznych wpłyną na realizację inwestycji budowlanych

Nowe regulacje mogą spowodować spowolnienie lub wstrzymanie niektórych inwestycji, wzrost cen lokali, niepewność co do interpretacji prawa oraz wydłużenie procedury wydawania pozwoleń na budowę.

Wandzel: Czy po uchwale SN frankowicze mają szansę na mieszkania za darmo?

Nie można zgodzić się z tezą, iż wykładnię dokonaną przez TSUE należy uwzględniać jedynie wtedy, gdy jest to korzystne dla kredytobiorców, a pomijać, gdy stoi na przeszkodzie maksymalizacji ich już i tak wygórowanych korzyści finansowych - pisze Wojciech Wandzel, adwokat.

Wypłata środków z rachunku PPK na wkład własny do kredytu hipotecznego

Uczestnik PPK, który nie ma jeszcze 45 lat, może złożyć wniosek o wypłatę środków z rachunku PPK na pokrycie wkładu własnego - wymaganego, aby otrzymać kredyt hipoteczny. Uczestnik może wypłacić na wkład własny nawet 100% środków, bez pomniejszeń, ale z obowiązkiem zwrotu na rachunek PPK.

Sąd orzekł: nie wolno nazywać firmy Dom Development "patodeweloperem"

Sąd zabronił nazywania firmy Dom Development "patodeweloperem". Aktywista "Miasto Jest Nasze", nagłaśniający nieprawidłowości w działaniach firmy, ma przeprosić i wpłacić 5 tys. zł na fundację. Sprawą zajmuje się teraz sąd drugiej instancji.

PIT 2023: prywatny wynajem mieszkań i domów rozliczamy w zeznaniu PIT-28

Prywatny wynajem mieszkań i domów jest opodatkowany ryczałtem. Zeznanie roczne czeka w serwisie Twój e-PIT, ale trzeba je uzupełnić i zaakceptować.

Sprzedałeś w 2023 r. mieszkanie albo dom? Złóż zeznanie PIT-39

Jeśli w 2023 r. sprzedałeś mieszkanie lub dom musisz poinformować o tym fiskusa. Trzeba złożyć zeznanie PIT-39 i zapłacić podatek. Kiedy można go uniknąć?

Przeniesienie wierzytelności hipotecznej

Problematyka przeniesienia wierzytelności hipotecznej (art. 79 i nast. ustawy z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (tekst jedn. DzU z 2023 r., poz. 1984 z późn. zm., dalej u.k.w.h.) doczekała się wielu wypowiedzi orzeczniczych i mimo to okazuje się, że potrzebne są kolejne.

Za nieruchomość trzeba płacić od razu

Czy burmistrz może zgodzić się w umowie sprzedaży nieruchomości zbywanej przetargowo na zapłatę części ceny (na wniosek nabywcy) do 14 dni, licząc od podpisania umowy notarialnej? Chodzi o ok. 30 proc. ceny którą nabywca finansuje z oczekiwanej pożyczki bankowej.

Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna

Państwo ma prawo ograniczać ustawą zakres własności ze względu np. na bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej.

Resort tnie zmiany w budownictwie. Kiosk nie stanie na zgłoszenie

Nie będzie można budować kiosków jedynie za zgłoszeniem. Doprecyzowano, kto określi wymogi techniczne dla przydomowych schronów.

Kiedy działkowicz może iść do sądu? Uchwała Sądu Najwyższego

W sprawach nabycia lub utraty członkostwa w stowarzyszeniu działkowców droga sądowa jest niedopuszczalna do chwili wyczerpania postępowania wewnątrz organizacji.

Kto ma prawo do uzyskania dotacji

Dotacja na zadania związane z zabytkiem może być udzielona przez organ stanowiący gminy wyłącznie na zasadach określonych w podjętej przez ten organ uchwale.

Odszkodowanie za sąsiedztwo lotniska. Korzystny wyrok Sądu Najwyższego

Właściciel może żądać odszkodowania za samo zmniejszenie wartości nieruchomości w strefie ograniczonego użytkowania. Sąd Najwyższy zdecydował w sprawie lotniska w Balicach.

Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja

Sąd Okręgowy w Olsztynie przyznał w piątek Agnes Trawny odszkodowanie za ziemię utraconą po wyjeździe do RFN w latach 70. Pieniądze musi wypłacić Skarb Państwa tj. Wojewoda Warmińsko-Mazurski. Pełnomocnik Mazurki zapowiedział jednak apelację.

Co dalej z reprywatyzacją? Przełomowe orzeczenie sądu

Nabywca roszczeń dekretowych od byłego właściciela czy jego spadkobiercy nie ma szans na odzyskanie gruntu warszawskiego. Nie jest bowiem w ogóle stroną postępowania dekretowego - uznał siedmioosobowy skład NSA.

Istota hipoteki

Oczywisty jest określający istotę hipoteki art. 65 ust. 1 ustawy z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (tekst jedn. DzU z 2023 r., poz. 1984 z późn. zm., dalej u.k.w.h.), zgodnie z którym w celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności można nieruchomość obciążyć prawem zaspokojenia bez względu na to, czyją stała się własnością, i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi. W praktyce jednak zdarza się zapominać o tym przepisie, niekiedy błędnie przypisując hipotece charakter samoistny i niezależny, mimo licznych wypowiedzi Sądu Najwyższego na ten temat.