Ministerstwo Zdrowia zachęca farmaceutów do zgłaszania aptek do pilotażu programu ułatwiającego zdobycie pigułki „dzień po”. Przepisy ułatwiające dostęp do antykoncepcji awaryjnej ruszyły od początku maja.
W opinii szefowej resortu zdrowia program pilotażowy stale się rozwija. – Pierwszy tydzień to był długi weekend majowy, nikt nie myślał o podpisywaniu umów z NFZ, wiele osób nie pracowało. Pilotaż idzie bardzo dobrze, w ciągu trzech dni, do wczoraj, zgłosiło się 200 aptek – powiedziała w piątek minister Izabela Leszczyna w wywiadzie wyemitowanym w Programie I Polskiego Radia.
Czytaj więcej
Minister zdrowia Izabela Leszczyna powiedziała, czy farmaceuta, który na swój wniosek zostanie objęty pilotażem programu antykoncepcji awaryjnej, będzie mógł sprzedawać tabletki "dzień po" tylko osobom powyżej 18. roku życia.
Była to odpowiedź Leszczyny na zarzut, że aptekarze nie chcą się angażować w tę sprawę. W pierwszym tygodniu działania programu na ponad 11 tys. aptek w całej Polsce do programu zgłosiło się zaledwie 155.
Pigułka na receptę od aptekarza
Do programu apteka może przystąpić w dowolnym momencie do 30 czerwca 2026 r. Wnioski będą rozpatrywane zgodnie z kolejnością wpływu. NFZ uruchomi mapę aptek, które będą uczestniczyć w programie, a więc tych, w których antykoncepcja awaryjna będzie dostępna.