Mateusz Adamski

Mateusz Adamski

zastępca szefa działu Prawo on-line

Absolwent wydziału prawa na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Z "Rzeczpospolitą" związany od stycznia 2012 roku. Najpierw jako redaktor działu Prawo on-line, a od grudnia 2017 rok zastępca szefa działu Prawo on-line. Przewodniczący kapituły Innowacje w ramach Rankingu Kancelarii Prawnych "Rzeczpospolitej" oraz w ramach Rankingu Firm Doradztwa Podatkowego "Rzeczpospolitej". Swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczynał w mediach lokalnych. W latach 2009-2011 redaktor serwisu gazetaprawna.pl ("Dziennik Gazeta Prawna"). Specjalizuje się w śledzeniu zmian prawnych w Polsce, w tym prawa cywilnego, prawa administracyjnego i tematyce związanej z wykonywaniem zawodów prawniczych. Po godzinach kibic piłki nożnej w wydaniu zarówno krajowym, jak i europejskim. Pasjonuje się również historią XX wieku i średniowieczem.

Akta znalezione w domu Zbigniewa Ziobry. Prokuratura przekazała nowe informacje

Prokuratura Okręgowa w Łodzi będzie prowadzić śledztwo w sprawie ukrywania akt nadzoru nad postępowaniem w sprawie ojca byłego ministra sprawiedliwości ujawnionych podczas przeszukania domu Zbigniewa Ziobry.

Adwokaci apelują do Tuska. Chcą uchylenia rozporządzenia MS

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej zwróciło się do premiera Donalda Tuska o uchylenie w całości rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu.

Mieszkania dla podwykonawców w Niemczech dają koszty polskiej firmie

Właściciel firmy budowlanej może zaliczyć wydatki na wynajęcie lokali dla podwykonawców do kosztów uzyskania przychodów - wynika z interpretacji podatkowej.

Firma zapłaci prawie 240 tys. zł kary. Wszystko przez zgubionego pendrive'a

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył blisko 240 tys. zł kary na firmę gastronomiczną z Kolbuszowej (województwo podkarpackie), której pracownik zgubił pendrive z danymi osobowymi.

Firmy muszą zainwestować, aby spełnić nowe wymogi BHP. Co z kosztami?

Fiskus akceptuje rozliczenie w kosztach wydatków na dostosowanie miejsc pracy do nowych wymogów BHP.

Sędziowie Trybunału Stanu po raz kolejny wzywają Manowską do działania

Dziewięcioro sędziów Trybunału Stanu zażądało od przewodniczącej TS, Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego, Małgorzaty Manowskiej, zwołania pełnego składu Trybunału. To już kolejne pismo w tej sprawie.

Trybunał Konstytucyjny uderza w reformę Bodnara. Jest wyrok ws. neosędziów

Trybunał Konstytucyjny uznał w czwartek, że rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 6 lutego 2024 r., zmieniające regulamin sądów powszechnych bez opinii Krajowej Rady Sądownictwa jest niezgodne z Konstytucją. Chodzi o wyłączanie tzw. neosędziów.

Chciał przeprowadzić akcję odwetową na „niewiernych” w Polsce. Usłyszał wyrok

Sąd Okręgowy w Świdnicy skazał na dwa lata więzienia Rafała K., który przeszedł na islam, inspirował się Bin Ladenem, i przy pomocy pasa szahida zamierzał wysadzić budynek państwowego urzędu.

Jest list gończy za Tomaszem Szmydtem. Były sędzia zbiegł na Białoruś

Prokurator wszczął poszukiwania byłego sędziego Tomasza Szmydta listem gończym - przekazał w czwartek rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej. Decyzja zapadła po wydaniu przez sąd zgody na tymczasowe aresztowanie.

Od piątku nowe przepisy BHP. Przedsiębiorcy mieli pół roku na ich wdrożenie

Pracodawcy mieli pół roku na dostosowanie się do przepisów znowelizowanego rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Termin mija w piątek 17 maja 2024 roku.