Marek Domagalski

Marek Domagalski

Publicysta „Rzeczpospolitej”

Absolwent prawa Uniwersytetu Warszawskiego, pisze głównie o procesach i procedurach sądowych, zwłaszcza cywilnych, ale też prawie konstytucyjnym i mediów.

Trybunał ocenił przepisy, które umożliwiły zarządzenie wyborów kopertowych

Przepisy antycovidowe w zakresie, w jakim dopuszczały przygotowania do wyborów w czasie epidemii są konstytucyjne - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. TK zaznaczył, że nie ocenia on samej decyzji premiera Mateusza Morawieckiego o druki kart do kopertowego głosowania.

Pożyczki w rodzinie. Wyrok SN przypomniał o nielubianej formalności

W umowie należy wskazać przekazywaną sumę, warto jednak podać inne postanowienia i je udokumentować.

Co dalej ze sprawami frankowymi? Sędzia sądu frankowego o skutkach uchwały SN

Wyroki unieważniające okażą się bardziej toksyczne od kredytów, których dotyczą. Wady umów kredytowych dają się opisać matematyką finansową i podobnie dają się naprawiać – ocenia Henryk Walczewski, sędzia sądu frankowego.

Tomasz Szmydt czy Tomasz S. Niepodawanie nazwiska trudno teraz uzasadnić

Pojawienie się pytania, czy można pisać po nazwisku o sprawie byłego sędziego, który uciekł na Białoruś, to skutek archaicznego prawa i nadużywania go przed sądami przeciw dziennikarzom.

Prof. Marek Safjan: Prawo jest jak kostka Rubika

Nie ma co czekać, trzeba wziąć się do roboty i przygotować wszystko to, co można już dzisiaj zaproponować społeczeństwu – mówi prof. Marek Safjan, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, były sędzia TSUE.

Na ile likwidacja szkody z OC stała się teraz prostsza? Wyjaśnia sędzia

Obu stronom procesu powypadkowego przydałoby się obligatoryjne postępowanie ugodowe i rachunek kosztów – radzi Aneta Łazarską, sędzia warszawskiego Sądu Okręgowego.

Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok

Obecność dodatkowych osób przy sporządzaniu testamentu ustnego nie pozbawia go mocy.

Marek Domagalski: Sędziowie z klapkami na oczach

Bezprecednosowa ucieczka sędziego Szmydta „pod opiekę” białoruskich władz winna uświadomić kierownictwu państwa i sędziom, na jakie zagrożenia narażone jest sądownictwo i Polska.

SN: dzieląc dorobek małżonków, sąd musi zbadać, kto ile roztrwonił

W sprawie o podział majątku wspólnego sąd rozstrzyga także o roszczeniach wynikłych z nieusprawiedliwionych dyspozycji jednego z małżonków.

Za tydzień wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. wyborów kopertowych

Trybunał Konstytucyjny zamknął badanie sprawy przygotować do wyborów kopertowych zarządzonych przez premiera Morawieckiego.