Aktualizacja: 01.11.2024 00:19 Publikacja: 22.01.2024 16:50
Żołnierze Wojska Polskiego
Foto: Arkadiusz Dwulatek/Combat Camera
Szef ministerstwa obrony RFN Boris Pistorius powiedział gazecie „Tagesspiegel”, że w ciągu pięciu–ośmiu lat możliwy jest konflikt zbrojny Rosji z krajami NATO. Opinie na ten temat są różne. Przypomnijmy, że Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, podczas jednej z debat strategicznych w Belwederze stwierdził, że my mamy trzy lata na przygotowania. Z kolei holenderski admirał Ron Bauer, przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO, powiedział, że cywile muszą się przygotować na pełnowymiarową wojnę z Rosją w ciągu najbliższych 20 lat. Dodał, że w wypadku wybuchu pełnowymiarowej wojny z Rosją „duża liczba cywilów musiałaby się liczyć z mobilizacją”, a rządy „powinny stworzyć systemy zdolne zarządzać tym procesem”.
Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz na razie nie planuje podejmować decyzji dotyczących obsady stanowiska Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.
Od tego, w jaki sposób specjaliści od cyberbezpieczeństwa wytłumaczą pracownikom reguły, zależy, czy te reguły będą stosowane na co dzień
Sztab Generalny Wojska Polskiego rozpoczyna prace nad nowym modelem funkcjonowania aktywnej rezerwy. Zakłada on, że ten rodzaj służby ma być bardziej atrakcyjny dla osób, które w przeszłości były już w wojsku.
Najbardziej pesymistyczny scenariusz analizowany przez wojskowych zakłada działania sabotażowe rosyjskich grup specjalnych wobec infrastruktury krytycznej znajdującej się na Morzu Bałtyckim.
Po przystąpieniu Szwecji i Finlandii do NATO Morze Bałtyckie stało się niemal wewnętrznym akwenem sojuszu. Wiodącą rolę przejmują tu Niemcy.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Powstający w Polsce legion ukraiński powstaje w bólach. Na razie jest za mało ochotników, aby rozpocząć szkolenie.
Bank Gospodarstwa Krajowego ma w swojej ofercie dla firm Gwarancję Biznesmax Plus. Wśród jej zalet jest elastyczność w dysponowaniu majątkiem firmy, korzystniejsze od standardowych warunki finansowania czy brak kosztu zabezpieczenia kredytu.
Czy gafy Joe Bidena, narastający chaos w świecie i słaba kampania Kamali Harris oddadzą Amerykę w ręce Donalda Trumpa? „Demokraci mieli cztery lata, by znaleźć odpowiedź na Trumpa… i tego nie zrobili” – mówi Jędrzej Bielecki w podcaście „Rzecz w tym”.
Wzrost ideologicznego ekstremizmu, przemoc, rozpad więzi społecznych i rosnąca alienacja młodych napędzana przez technologie to nie tylko opis fenomenu amerykańskiego i europejskiego alt-rightu, ale także jego japońskiego odpowiednika. A może jest odwrotnie i to my podążamy za zjawiskami z Japonii?
Rosyjskie władze patrzą na nasz kraj nie tyle przez pryzmat jego obecnej siły, ile raczej potencjału i historii. W optyce Kremla jesteśmy więc przede wszystkim wrogiem i stałym zagrożeniem.
To nie jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej? Pudło!
Gdy Donald Trump mówi, że pokój jest najważniejszy i po co bić się o jakieś niezbyt istotne terytoria, nie rozumie, że Ukraińcy walczą o to, by nie zostać wessanymi przez Rosję. Przez jej dziką cywilizację. To samo dzieje się na ulicach Tbilisi.
Oczekiwanie na zmiany w Stanach Zjednoczonych jest tak duże, że wydaje się, iż wyborcom nie zależy już na tym, kto je przeprowadzi. Oni chcą, żeby coś drgnęło, żeby te zmiany w ogóle zostały przeprowadzone. Kamala Harris w opinii Amerykanów nie gwarantuje zmian - mówi dr hab. Włodzimierz Batóg, profesor w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego.
Z końcem października mija okres przejściowy dotyczący rozporządzenia o jakości paliw stałych, w tym węgla, spalanych w gospodarstwach domowych. Minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz twierdzi jednak, że mamy czas do połowy listopada.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas