21 konkurs BCC na Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy rozstrzygnięty

W Ministerstwie Finansów odbył się kolejny finał organizowanego przez Business Centre Club konkursu na najlepiej funkcjonujące i przyjazne przedsiębiorcom Urzędy Skarbowe w Polsce.

Rafał Ciołek: Podatkowa dyplomacja i reformy

Lista lapsusów w systemie podatkowym, w tym wynikających z niewłaściwego wdrażania porozumień międzynarodowych, jest obszerna. Wprowadzenie kilku postulowanych zmian poprawiłoby jego jakość.

Pożar na Marywilskiej: czy straty można zaliczyć do kosztów

Przedsiębiorca, któremu wskutek pożaru na Marywilskiej spaliły się towary, może zaliczyć stratę do kosztów uzyskania przychodów. Chociaż fiskus stawia warunki.

Wyboista droga po interpretację od fiskusa

Skarbówka nie chce odpowiadać na pytania o stawki ryczałtu, choć ma wszystkie dane o biznesie.

Przedsiębiorca musi czasem rozładować napięcie. Nawet fiskus to rozumie

Przedsiębiorca prowadzący stresującą działalność może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na sesje u psychoterapeuty. Fiskus to potwierdza

Skutki podatkowe umowy powiernictwa

Ustawy podatkowe nie przewidują szczególnych regulacji dla umowy powiernictwa. Wątpliwości dotyczące skutków podatkowych czynności podejmowanych w ramach takiej umowy są przedmiotem licznych wniosków o interpretacje indywidualne kierowanych do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Ewa Szadkowska: To skarbówce nigdy się nie znudzi

Ciuciubabka z podatnikami to wciąż ulubiona zabawa fiskusa. Szkoda, że musi się kończyć interwencją sądów, które bezlitośnie punktują urzędników.

Patent jako pośredni koszt uzyskania przychodu

W razie niewprowadzenia patentu do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych, cena nabycia patentu może stanowić pośredni koszt uzyskania przychodów.

Opodatkowanie wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej

Wycofanie z działalności gospodarczej nieruchomości, która nadal będzie wykorzystywana do celów zarobkowych do czynności opodatkowanych lub przekazanie jej do majątku osobistego, gdzie nadal będzie wynajmowana nie będzie stanowiło zmiany sposobu jej wykorzystywania w szczególności nie będzie stanowiło czynności zwolnionej od podatku VAT.

Jacek Goliszewski: Cyfryzacja odmienia relacje podatników ze skarbowcami

Doceniamy urzędy skarbowe wykazujące się zrozumieniem sytuacji podatnika i elastycznością podejścia. Oby Ministerstwo Finansów upowszechniało szerzej takie standardy – mówi dr Jacek Goliszewski, prezes Business Centre Club.

Graniczny podatek węglowy – nowe obowiązki

Przepisy dotyczące granicznego podatku węglowego (Carbon Border Adjustment Mechanism) są kolejnym elementem unijnej polityki ochrony środowiska, mającym na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Czy fundacja rodzinna może być lekarstwem na podatek od CFC

Zidentyfikowanie podmiotu będącego podatnikiem zagranicznej jednostki kontrolowanej (CFC), z racji szerokiego i momentami nieprecyzyjnego charakteru przepisów, może w wielu przypadkach budzić wątpliwości – tak jest m.in. w przypadku beneficjentów fundacji rodzinnych. Dlaczego?

Połączenie sióstr bez emisji, ale ze skutkiem w CIT

Do niedawna wydawało się oczywiste, że w przypadku połączenia bezemisyjnego nie można określić przychodu spółki przejmującej. Ostatnie interpretacje wskazują jednak, że fiskus zmienił zdanie w tej sprawie.

Jak dokumentować podział zysków z prawa do wspólnego prawa ochronnego

Kwestie związane z opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług podziału korzyści i zysków związanych z posiadaniem prawa do wspólnego wynalazku od wielu lat są przedmiotem kontrowersji. Przedsiębiorcy stoją bowiem przed dylematem, czy podział takiego zysku należy dokumentować fakturą czy notą obciążeniową?

Opodatkowanie eksportu usług informatycznych

Transakcje transgraniczne są powszechnym elementem gospodarki. W dobie cyfryzacji usługobiorcą może być zarówno podmiot krajowy jak i z zagranicy. Na przykład polski przedsiębiorca świadczący zdalnie usługi informatyczne może świadczyć usługi na rzecz kontrahenta z Austrii. W takiej sytuacji dochodzi do eksportu usług.

Julita Karaś-Gasparska: Pierwsze urodziny fundacji rodzinnej

Długo wyczekiwana, istnieje od niedawna, ale cieszy się już sporym zainteresowaniem i doczekała się wielu interpretacji fiskusa na swój temat. Niedługo minie rok od wejścia w życie przepisów o fundacji rodzinnej.

Dla kogo stawka 8,5 proc. ryczałtu? Ważny wyrok NSA

Fiskus nie może żądać PKWiU od przedsiębiorcy, który pyta go o to, jaką stawkę ryczałtu ma stosować do świadczonych usług.

Marek Isański: Jak WSA w Krakowie odwraca zasadę „in dubio pro tributario”

Dlaczego sądy administracyjne nawet jasne i proste przepisy korzystne dla obywateli interpretują na korzyść fiskusa?