Akta sądowe Sądy i trybunały

Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt

Od 2018 r. Tomasz Szmydt brał udział w 37 sprawach dotyczących informacji niejawnych i poświadczeń bezpieczeństwa – tłumaczy sędzia Ewa Marcinkowska, która orzeka w Wydziale II WSA w Warszawie.

Sądy i trybunały

Co ze sprawami, w których sędzią był Tomasz Szmydt

Łukasz Guza: Kubeł zimnej wody

Przypadek sędziego Szmydta powinien pobudzić do realnych zmian w wymiarze sprawiedliwości.

Jarosław Gwizdak: A takim był dobrym sędzią…

Przykład Tomasza Szmydta dowodzi, że wywiad może zająć się problemami sędziów. A systemu pomocy brak.

Jacek Dubois: Moda na retro

Sale sądowe potrafiły prześcigać najwykwintniejsze salony w elegancji i elokwencji. Warto to podtrzymywać.

Marek Domagalski: Sędziowie z klapkami na oczach

Bezprecednosowa ucieczka sędziego Szmydta „pod opiekę” białoruskich władz winna uświadomić kierownictwu państwa i sędziom, na jakie zagrożenia narażone jest sądownictwo i Polska.

Robert Damski: Różne oblicza przemocy

Zdarza się, że długi wynikają z przemocy ekonomicznej.

Dariusz Szawurski-Radetz: Odwrotny skutek obrony

Argumenty obrońców zwycięzcy konkursu na szefa KSSiP i informacje przedstawione przez niego samego były nie tylko nieprzekonujące, ale wręcz przedstawiły go w gorszym świetle.

Kompromis Bodnara i Dudy w ogniu krytyki sędziów. „Kadłubowy” projekt

Stowarzyszenia sędziów i prokuratorów krytycznie oceniły zmiany dokonane przez Senat w ustawie regulującej sposób wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa.

Dlaczego rząd nie publikuje najnowszych wyroków TK?

Dwa orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego wciąż czekają na publikację w Dzienniku Ustaw. W przypadku jednego zwłoka niedługo wyniesie miesiąc. Czy Rządowe Centrum Legislacji, wzorem Rzecznika Praw Obywatelskich, zastosowało się do marcowej uchwały Sejmu? Byłby to kolejny przejaw presji na Trybunał.

Za tydzień wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. wyborów kopertowych

Trybunał Konstytucyjny zamknął badanie sprawy przygotować do wyborów kopertowych zarządzonych przez premiera Morawieckiego.

Prof. Marcin Wiącek: Sędziów trzeba weryfikować

Pierwszym gościem magazynu „Rzecz o Prawie” prowadzonego przez Tomasza Pietrygę był prof. Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich. W rozmowie zapowiedział, że nie będzie angażował się w rozprawy Trybunału Konstytucyjnego, jeśli w składach orzekających znajdą się tzw. sędziowie dublerzy. Profesor Wiącek odniósł się również do sprawy byłego sędziego Tomasza Szmydta, który zbiegł na Białoruś.

Sprawa dożywotniego odbierania prawa jazdy. Ważny ruch RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich wycofał swój udział w sprawie przed TK, która dotyczy dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów w przypadku np. ponownego skazania za jazdę pod wpływem alkoholu.

Wybrano prawną transakcję roku 2023

Podczas obrad Kapituły Rankingu Kancelarii Prawniczych, która odbyła się w redakcji „Rzeczpospolitej”, wyłonione zostały kancelarie, które zdaniem kapituły obsłużyły w ubiegłym roku najtrudniejsze transakcje.

Pracowity tydzień w TK. Chodzi o Morawieckiego, Glapińskiego i neo-sędziów

14 maja Trybunał Konstytucyjny ma zająć się sprawą konstytucyjności wydawania przez byłego premiera Mateusza Morawieckiego poleceń dotyczących przygotowania wyborów korespondencyjnych w 2020 r. Następnego dnia TK rozpozna wniosek ws. możliwości postawienia przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Adama Glapińskiego. A 16 maja zajmie się wnioskiem KRS dotyczącym rozporządzenia Adama Bodnara ws. wyłączania neo-sędziów.

Presja na Trybunał. RPO zastosował uchwałę Sejmu ws. dublerów i Przyłębskiej

RPO wycofał się ze sprawy przed TK. I będzie tak robił, gdy w składzie znajdzie się tzw. sędzia dubler.

Tomasz Pietryga: RPO nie chce dublerów w Trybunale Konstytucyjnym. Wzmacnia linię rządu wobec TK

Rzecznik praw obywatelskich prof. Marcin Wiącek nieoczekiwanie wzmocnił twardy kurs rządzących wobec Trybunału Konstytucyjnego. Czy przyczyni się to do szybszych zmian w tej instytucji?

Neo-sędziowie w KRS. Sędzia SN mówi o poważnych konsekwencjach poprawki Senatu

Poważne problemy pojawią się, jeśli w skład nowej KRS wejdą osoby, które faktycznie nie były sędziami – mówi Dariusz Zawistowski, sędzia Izby Cywilnej SN, jej prezes, przewodniczący KRS w latach 2015-2018.

Hubert Izdebski, Kazimierz M. Ujazdowski: Jak naprawić Trybunał Konstytucyjny

Niezależność jest warunkiem koniecznym funkcjonowania władzy sądowniczej, ale dopiero sprzężona z efektywnością daje pożądany skutek w postaci realizacji prawa do sądu i dobrego funkcjonowania instytucji.

Dlaczego asystent i referendarz nie są traktowani jak adwokat i notariusz?

Asystenci i referendarze są pozbawieni pozaaplikacyjnej ścieżki do zawodu sędziego, mimo że ich doświadczenie w dużej mierze pokrywa się z doświadczeniem adwokatów, radców prawnych i notariuszy, którzy taką możliwość mają - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek.