Materiał partnera: BIG InfoMonitor
Już od kilku lat przed prowadzącymi działalność gospodarczą poprzeczka zawieszona jest wyżej niż zwykle. Wystarczy podać, że w minionym roku padł rekord restrukturyzacji. Ogłosiło ją ponad 4,2 tys., czyli tyle co w dwóch poprzednich latach. Niespotykana dotychczas liczba, blisko 250 tys. przedsiębiorstw, została też zawieszona o 61 proc. więcej niż przed rokiem i ponaddwukrotnie więcej niż przed pandemią. PKB wzrosło w 2023 r. jedynie o 0,2 proc.
Najgorzej w transporcie
Przedłużające się trudne warunki prowadzenia działalności gospodarczej wpływają na jakość rozliczeń B2B. Według ostatniego badania „Skaner MŚP” zrealizowanego dla BIG InfoMonitor w I kw. tego roku niesolidnych płatników miewa każdy, kto handluje z odroczonym terminem płatności. I nie ma tu znaczenia wykonywana działalność i wielkość firmy. Gdy przyjrzeć się problemowi bliżej, to odbiorców regulujących należności ponad 30 dni po czasie miała w ostatnich trzech miesiącach ponad połowa (53 proc.) sektora MŚP, a opóźniających o ponad 60 dni – 40 proc. z 500 ankietowanych mikro-, małych i średnich firm. W porównaniu z IV kw. ub.r. znacząco przybyło przedsiębiorstw zmagających się zarówno z ponadmiesięcznymi jak i dłuższymi opóźnieniami (o 6 p.p.). Najgorzej obecnie jest w transporcie, gdzie 54 proc. firm ma klientów zwlekających z zapłatą przez ponad dwa miesiące, oraz w handlu (49 proc.), następnie w budownictwie (42 proc.) W porównaniu z resztą sektorów najlepiej sytuacja wygląda w usługach, gdzie problem z mocno opóźnionymi przelewami ma co trzeci biznes, a w przetwórstwie przemysłowym co czwarty.
Kto ryzykuje, ten długo czeka
– Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy widać systematyczną i bardzo znaczącą poprawę płatności odbiorców towarów firm produkcyjnych. Problem niesolidnych płatników zgłasza tu 27 proc. przedsiębiorstw, niemal o połowę mniej niż przed rokiem. Wynika to zapewne z polepszenia koniunktury w przemyśle. Wskaźnik PMI w okresie od sierpnia 2022 r. do lutego tego roku wzrósł z 40,9 pkt do 47,9 pkt – zwraca uwagę Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.
W branżach, w których koniunktura jest słabsza, pojawia się skłonność do podejmowania ryzykownych zleceń, nie bacząc na pewność otrzymania zapłaty. Niestety starania o utrzymanie wyników skłaniają część przedsiębiorców do budowania przewagi konkurencyjnej poprzez długie terminy płatności i przymykanie oka na opóźnienia. Ma to jednak swoje przykre konsekwencje – dodaje Sławomir Grzelczak.