Aż 76 proc. firm ocenia wpływ generatywnej sztucznej inteligencji jako znaczący lub wręcz przełomowy dla ich organizacji – tak wynika z ostatnich badań Dell Technologies prowadzonych wśród decydentów IT z całej Europy. AI to dla biznesu duża szansa, ale też wyzwanie. Mowa nie tylko o kwestiach prawnych czy etycznych, ale również o stronie stricte technologicznej.
Ponad 40 proc. ankietowanych nie ma pewności co do tego, czy infrastruktura ich organizacji jest w stanie nadążyć za rosnącym wykorzystaniem AI – wynika z Equinix Global Tech Trends Survey.
Do wytrenowania ChatGPT potrzebnych było tyle gigawatogodzin mocy, ile w ciągu całego roku zużywa 120 amerykańskich gospodarstw domowych.
Nie tylko handel
Nowatorskie technologie są coraz popularniejsze w medycynie, przemyśle, usługach finansowych, logistyce czy handlu.
– Technologia rozpoznawania obrazu jest coraz częściej stosowana w handlu w celu poprawy wydajności, obsługi klienta i zwiększenia sprzedaży. Mogą to być rozwiązania, w których rozpoznawanie obrazu umożliwia wyszukiwanie produktów na podstawie zdjęcia. Rozpoznawanie może obejmować nie tylko sam produkt, ale także różne znaczniki danych i etykiety – wskazuje Adam Sienkiewicz, szef działu sprzedaży w firmie Sagra Technology. Dodaje, że technologia rozpoznawania obrazu może również pomóc sprzedawcom detalicznym dbać o właściwy układ towarów na półce i ostrzegać o wszelkich nieprawidłowościach.