Przyspieszenie cyfryzacji sprawi, że w perspektywie do 2030 r. w PKB Polski może się pojawić dodatkowe 0,5 bln zł – szacuje Amazon Web Services. Z kolei w całej UE możliwe będzie uzyskanie dodatkowych niemal 3 bln euro.
Handel i płatności
Polska w rankingach dotyczących cyfryzacji nadal wypada słabo, ale są obszary, w których wyróżnia się pozytywnie. Przykładem może być sektor finansowy. Polska bankowość plasuje się w światowej czołówce pod względem zaawansowania technologicznego instytucji finansowych. W Polsce z usług bankowych online korzysta już ośmiu na dziesięciu użytkowników internetu.
Warto zwrócić również uwagę na zintegrowanie usług publicznych w aplikacjach bankowych: można się z ich pomocą zalogować do profilu zaufanego czy Portalu Pacjenta.
– Sektor stara się szybko reagować na zmiany rynkowe, więc możemy się spodziewać, że szerokie wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji będzie kolejnym etapem w budowaniu przewagi konkurencyjnej w tej branży – uważa Witold Żukowski, menedżer z Red Hat Polska. Dodaje, że sektor bankowy jest w naszym kraju liderem we wprowadzaniu nowoczesnych cyfrowych rozwiązań, a digitalizacja branży jest napędzana przez konkurencję ze strony fintechów.
Jednym z motorów rozwoju płatności cyfrowych jest rosnący rynek e-commerce. Według najnowszych danych GUS w październiku 2023 r. w porównaniu z wrześniem 2023 r. odnotowano wzrost wartości sprzedaży detalicznej przez internet w cenach bieżących o 13,4 proc. Z kolei jej udział w sprzedaży ogółem wzrósł z 8,3 proc. we wrześniu do 9 proc. w październiku.