Wygoda, oszczędność czasu i wysoka jakość produktów to tylko kilka powodów, dla których coraz więcej Polaków decyduje się na zakupy, również spożywcze przez Internet. 51 proc. respondentów chętnie korzysta z możliwości zapisywania list zakupów, dzięki którym w prosty sposób może ponownie zamówić sprawdzone produkty – wynika z badania firmy Barbora.
Niemniej sklepy idą zdecydowanie dalej w innowacjach, sięgając także po rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji. Jak podaje Mastercard już w 2021 r. globalny rynek sztucznej inteligencji wart był 60 miliardów dolarów. Do 2028 r. jego wartość ma przekroczyć 420 mld dol. Co więcej, na przestrzeni ostatniej dekady inwestycje korporacyjne w sztuczną inteligencję wzrosły 13-krotnie, osiągając poziom 190 mld dol.
Nowe technologie
– Możliwości sztucznej inteligencji są niemal nieskończone. To duża szansa dla firm, ale zarazem duże wyzwanie. Przedsiębiorcy już teraz zastanawiają się, jak włączyć tę szybko rozwijającą się technologię w swój biznes, aby zwiększyć konkurencyjność i efektywność swoich firm – mówi Marta Życińska, dyrektorka generalna polskiego oddziału Mastercard Europe. – Myślimy o sztucznej inteligencji jak o elektryczności: napędza nasze społeczeństwo i stymuluje postęp. Dlatego używamy jej wszędzie, gdzie możemy. Inwestujemy zarówno w ludzi, jak i technologię, aby wspierać rozwój sztucznej inteligencji.
W 2021 r. na całym świecie zgłoszono ponad 140 tys. patentów związanych ze sztuczną inteligencją, co stanowi 14-krotny wzrost w porównaniu z około 10 tys. w 2017 r. Wyniki badań pokazują, że aż 94 proc. liderów biznesu wskazało sztuczną inteligencję za klucz do sukcesu w biznesie. 82 proc. z nich przyznało również, że sztuczna inteligencja zwiększa satysfakcję z pracy i poprawia wydajność.
Coraz częściej handel korzysta też oczywiście z możliwości, jakie dają media społecznościowe. Co miesiąc ponad 1 mld osób odwiedza TikTok, a około 150 milionów z nich przypada na Europę. Trudno się dziwić, że aż 92 proc. użytkowników TikToka podejmuje jakiegoś rodzaju działania po obejrzeniu wyświetlonych im filmów, a 37 proc. kupuje odkryte na platformie produkty lub usługi. W efekcie firmy chcą coraz częściej wykorzystywać ten potencjał.