Tag:

Unia Europejska (UE)

Spór kolejarzy ze spedytorami o długie zestawy

Kolejarze chcą, aby polski rząd przyłączył się podczas trilogu do państw, które będą przeciwne dopuszczeniu długich zestawów w ruchu międzynarodowym.

UE zamienia słowa w czyny: broń dla Ukrainy za rosyjskie pieniądze

To przełomowa decyzja krajów Unii. Pięć miliardów euro odsetek od zamrożonych aktywów banku Rosji zostanie w tym roku przeznaczone na zakupy amunicji i broni dla ukraińskiej armii.

Marcin Piasecki: Sztuczna awantura o unijne dotacje na produkcję amunicji tylko potwierdza stan naszej zbrojeniówki

Jak wzmacniać przemysł obronny, kiedy prezesi najważniejszej spółki z branży zmieniają się co rok? A nowa strategia z reguły pojawia się z nową władzą? W tej sytuacji nie powinna dziwić kompromitacja zbrojeniówki w wyścigu po unijne pieniądze.

Kto zużywa najwięcej gazu z USA? Na czele rankingu sąsiad Polski

Co dziesiąty metr sześcienny gazu zużytego przez Unię Europejską w 2023 roku pochodził ze Stanów Zjednoczonych. Największy wśród krajów Wspólnoty udział amerykańskiego surowca w krajowym zużyciu był na Litwie.

Protesty rolników w Polsce. Wiceminister rolnictwa mówi o "zadymiarzach"

- Protesty mają różne podłoże. Ja nie będę tym, który będzie mówił czy ktoś ma protestować, czy nie ma protestować - mówił w rozmowie z RMF FM wiceminister rolnictwa, Michał Kołodziejczak.

Aleksandra Ptak-Iglewska: Rolnicy strajkują, ale sami nie za bardzo wiedzą przeciwko czemu

Jeśli zapomnimy o prawdziwych podstawach gniewu protestujących rolników, polityczne gesty będą trafiać w pustkę. W rolnictwie chodzi o ziemię, więc politycy też muszą zejść na ziemię. Ważne są interesy całości: rolników, reszty Polaków, klimatu i przyszłości całego kraju.

Kilka ziaren prawdy. Dlaczego tak naprawdę polscy rolnicy mają problemy

Problemy rolników, choć realne, nie wynikają z Zielonego Ładu i zboża z Ukrainy – twierdzą eksperci. „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza raport „Ziarno niezgody: analiza protestów rolniczych” przygotowanego przez Instytut Finansów Publicznych.

Zamówienia publiczne. Możliwe nadużycia w związku z przewodnictwem w Radzie UE

Przedsięwzięcia związane z organizacją prezydencji Polski mają być wyłączone ze stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych. Może to przełożyć się na brak jawności i transparentności w wydatkowaniu pieniędzy i wyborze wykonawców.

Jak zmieniły się polskie gminy i miasta po 20 latach Polski w UE?

Polskie gminy, miasta i regiony przeszły przez ostatnie 20 lat niesamowitą metamorfozę – podkreślają lokalni włodarze.

Bliski koniec rosyjskiego LNG w Unii Europejskiej. Bruksela zmienia prawo

W Unii Europejskiej niebawem zacznie obowiązywać prawo, które umożliwi rządom krajów członkowskich blokowanie zakupów rosyjskiego LNG bez nakładania sankcji. Importerzy dostaną zakaz zakupów rosyjskiego surowca.