Tag:

Finanse w Firmie

Czy prawo holdingowe sprawdza się w praktyce?

Zdecydowana większość grup spółek zaniechała sformalizowania relacji, aby ograniczyć odpowiedzialność spółek dominujących i zawęzić obowiązki raportowania.

Jak pozyskać informacje o kontrahencie, bez ryzyka odpowiedzialności karnej?

Niezrealizowane projekty, straty finansowe i wizerunkowe, to tylko niektóre z konsekwencji jakie mogą dotknąć spółkę, która niewłaściwie dobierze swoich partnerów biznesowych.

Zmiany w pomocy de minimis. Kiedy będą korzyści z wyższych limitów?

W 2024 r. roku weszły w życie przepisy unijne zwiększające dopuszczalne progi pomocy de minimis. Do końca czerwca br. trwa jednak okres przejściowy. Na co zwrócić uwagę, aby uzyskać lepsze warunki wsparcia?

Zasady wypłaty dywidendy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Większość spółek zarejestrowanych w Polsce ma rok finansowy równy rokowi kalendarzowemu. Dla tych spółek nastał czas na sporządzenie sprawozdania finansowego, które zostanie zatwierdzone podczas zwyczajnego zgromadzenia wspólników. Podczas takiego zgromadzenia może zostać podjęta uchwała o wypłacie dywidendy.

Z wdrożeniem DORA nie należy czekać

Do 17 stycznia 2025 r. m.in. towarzystwa funduszy inwestycyjnych i domy maklerskie zobowiązane są do wdrożenia zharmonizowanych zasad operacyjnej odporności cyfrowej (DORA).

Transfer nieruchomości obciążonej hipotecznie – skutki dla wierzyciela

Zaspokojenie z nieruchomości przez wierzyciela zarówno pauliańskiego, jak i hipotecznego, następuje w drodze sprzedaży likwidacyjnej.

Trzeba zawczasu zadbać o rynkowy charakter rozliczeń

Planowanie i zarządzanie transakcjami wewnątrzgrupowymi, stanowiącymi integralny element działalności biznesowej grup kapitałowych, jest kluczowe z perspektywy efektywnego funkcjonowania podmiotów w grupie.

Rozszerzenie oferty – ocena propozycji i ryzyka

W przypadku prośby o ocenę ryzyka związanego z rozszerzeniem oferty o proponowany produkt kluczem do wyczerpującej odpowiedzi będzie szczegółowa analiza załączonego materiału pod kątem identyfikacji i kwantyfikacji ryzyk.

KSeF – Ministerstwo Finansów zainicjowało audyt i konsultacje

Na skutek wykrycia krytycznych błędów przesunięto termin na wejście w życie KSeF. Ministerstwo Finansów zleciło przeprowadzenie zewnętrznego audytu informatycznego, po przeprowadzeniu którego wskaże w kwietniu lub maju nowy termin wdrożenia systemu.

Ujęcie sprzedaży półproduktów zgodnie z KSR 15

W pewnych szczególnych sytuacjach przedsiębiorstwa dokonują sprzedaży nie tylko swoich wyrobów gotowych ale także elementów niezakończonej produkcji, tj. półproduktów. Taka sytuacja występuję często gdy półprodukt ma uniwersalny charakter i jest ogólnie stosowany na rynku a przedsiębiorstwo przeprowadza cały cykl produkcyjny w przeciwieństwie do swojej konkurencji. Jak ująć taką sprzedaż w zgodzie z Krajowymi Standardami Rachunkowości?