Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sport

Rosja powołała niezależnš agencję antydopingowš

123RF
Rosyjski rzšd opublikował w sobotę dekret, na mocy którego powołano nowe laboratorium antydopingowe, niezależne od ministerstwa sportu. To kluczowa decyzja majšca zrehabilitować dotychczasowš agencję antydopingowš (RUSADA), zawieszonš w 2015 roku.

Dokument, podpisany 10 sierpnia przez premiera Dmitrija Miedwiediewa, powołuje laboratorium podlegajšce państwowemu uniwersytetowi moskiewskiemu, a nie, jak wczeœniej, ministerstwu sportu.

Choć moskiewski uniwersytet jest uczelniš publicznš, zmiana pozwoli laboratorium funkcjonować "niezależnie od organów władzy" zgodnie z wymogami Międzynarodowej Konwencji Walki z Dopingiem z 2005 roku - podkreœla rzšdowy komunikat.

Decyzja premiera Rosji jest częœciš działań podjętych przez Moskwę dla zrehabilitowania swego systemu antydopingowego. RUSADA została zawieszona w 2015 roku po skandalu, jaki wywołało opublikowanie raportu Œwiatowej Agencji Antydopingowej (WADA) ujawniajšcego kulisy "państwowego systemu dopingowego", funkcjonujšcego w latach 2011-2015 za przyzwoleniem władz i przy pomocy służb specjalnych.

W czerwcu WADA zezwoliła Rosji na stworzenie od podstaw swego systemu antydopingowego pod nadzorem ekspertów, między innymi z agencji brytyjskiej (UKAD). Rosyjski wiceminister sportu Witalij Mutko ocenił to wówczas jako „znaczšcy krok w kierunku całkowitej rehabilitacji RUSADA”.

Rosyjski prezydent Władimir Putin zaprzeczał konsekwentnie istnieniu zorganizowanego państwowego systemu dopingu. W marcu uznał jednak, że poprzednio funkcjonujšca kontrola antydopingowa była nieskuteczna. Jego zdaniem przeniesienie laboratorium do "niezależnej organizacji, jak to miało miejsce w wielu krajach na œwiecie” powinno przyczynić się do uzdrowienia sytuacji.

Po głoœnej aferze wywołanej raportem WADA Rosja została zawieszona przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) i wykluczona z udziału w ważnych wydarzeniach sportowych, w tym igrzyskach olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro oraz tegorocznych mistrzostwach œwiata w Londynie.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL