Opieka koordynowana uzdrowi system opieki medycznej w Polsce?

- Nadaje sprawczość lekarzom rodzinnym - wyjaśnia dr Magdalena Sawicka z Centrum Medycznego CMP.

Rzecznik pacjentów: Sąd w Zamościu wydał zaskakujący wyrok

Sąd Okręgowy w Zamościu przyznał 20 tys. zł zadośćuczynienia pacjentowi, w którego operacji brał student fizjoterapii - syn ordynatora. Jednocześnie pacjent został obciążony kosztami procesu w wysokości blisko 30 tys. zł.

MEN myśli o wprowadzeniu do szkół „różowych skrzyneczek”

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie wyklucza, że obowiązek zapewnienia środków higienicznych uczennicom zostanie zapisany w prawie.

Lekarz powoła się na klauzulę sumienia przy aborcji. Ucierpi też szpital

Szpitale posiadające umowę z NFZ będą zobowiązane do przeprowadzania aborcji nawet wtedy, gdy lekarze pracujący w nim powołają się na klauzulę sumienia.

Ptasia grypa zagrozi ludziom? Niepokojące sygnały z Ameryki Południowej

Śmiertelnie groźny wirus ptasiej grypy, H5N1, szerzy się na większą niż dotychczas skalę między dzikimi ptakami i morskimi ssakami, odkąd pojawił się w Ameryce Południowej w 2022 roku - pisze agencja Reutera.

Prawo do decydowania o sobie

Bruksela wzywa do ochrony i wspierania zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego kobiet oraz poszanowania ich praw.

Marta Górna: Dbanie o płodność to dbanie o zdrowie

Potrzebujemy nie tylko bezpłatnego dostępu do in vitro, ale też badań prenatalnych i terminacji ciąży – mówi Marta Górna, przewodnicząca stowarzyszenia „Nasz Bocian”.

Dr Marta Serwańska-Świętek: Trzeba rozmawiać o przeszczepach

W transplantologii wciąż jest wiele do poprawy – mówi dr n. med. Marta Serwańska-Świętek, nefrolog i transplantolog.

Jak odróżnić nastoletni bunt od depresji. Poradnik dla nauczycieli

Brak skupienia na lekcjach, obniżenie ocen, gwałtowne konflikty z rówieśnikami, odseparowanie od reszty klasy, bardzo często są uznawane za jedną z cech wieku dorastania.

Ryszard Bugaj: Nowa polityka zdrowia

Potrzebna jest generalna reforma systemu ochrony zdrowia. Powinien być finansowany z budżetu państwa, a nie ze składek – pisze ekonomista, profesor PAN.

Lekarze bez Granic chcą skończyć z gruźlicą na świecie

Polska jest współgospodarzem spotkania wysokiego szczebla ONZ na temat gruźlicy. Rozpocznie się ono 22 września w Nowym Jorku.

22 lipca to Światowy Dzień Mózgu. Chorych neurologicznie jest coraz więcej

Celem Światowego Dnia Mózgu jest upowszechnianie wiedzy na temat najbardziej tajemniczego i fascynującego organu w ludzkim ciele. Organu, który jest źródłem myśli, emocji i uczuć. To także okazja, by zwrócić uwagę na potrzeby chorych z chorobami mózgu i ich bliskich.

Pielęgniarka skieruje na badania na NFZ

Pielęgniarki i położne będą mogły kierować pacjenta na nowe badania finansowane przez NFZ. Nowe przepisy w tej sprawie przekazano do konsultacji społecznych.

Ustawa o badaniach prawie gotowa

Coraz bliżej uchwalenia ustawy o badaniach medycznych. Kilka dni temu projekt z poprawkami ponownie trafił pod obrady Sejmu.

Czy w aptekach zabraknie leków? Bez pilnej nowelizacji ustawy refundacyjnej to możliwe

Obecny wskaźnik inflacji powoduje wzrost kosztów prowadzonej działalności nieomal w każdej branży, nie omijając także branży farmaceutycznej. Regularną odpowiedzią na takie zjawisko jest podnoszenie przez producentów i usługodawców cen produktów i usług końcowych. To rozwiązanie nie jest jednak możliwe w przypadku hurtowni farmaceutycznych, których działalność jest ściśle uregulowana prawem.

Na RZS chorują nie tylko osoby starsze

Na diagnozę czekałam aż cztery lata. Trudno było ją postawić, bo w badaniach nic specjalnego nie wychodziło - mówi Ewa Cieszyńska, pacjentka chorująca na RZS.

Potrzebne są specjalne ośrodki leczenia RZS

W leczeniu chorób reumatoidalnych kluczowa jest szybka diagnoza, a następnie dobrze dobrane leczenie i stałe monitorowanie zdrowia pacjenta aż do końca życia.

Odczulanie warto zacząć w grudniu lub styczniu

Uczuleni na jad owadów apelują o możliwość odczulania w warunkach ambulatoryjnych. Ministerstwo Zdrowia pozostaje jednak głuche na ich wołania.