AI wykryje alzheimera, nim zachorujesz. Rewolucja w diagnostyce chorób

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco opracowali metodę wykorzystującą uczenie maszynowe do przewidywania wystąpienia alzheimera nawet do siedmiu lat przed pojawieniem się pierwszych objawów choroby.

Naukowcy znaleźli sposób na przywrócenie wzroku. Pomogą... panele fotowoltaiczne

Eksperymentalny zabieg ma polegać na wszczepieniu panelu słonecznego w ludzką siatkówkę, aby przywrócić wzrok pacjenta. Otwiera to nowe możliwości w leczeniu oczu.

Producent Ozempic ma nowy lek na cukrzycę i odchudzanie. To ma być rewolucja

Duński koncern farmaceutyczny Novo Nordisk poinformował, że niedługo przedstawi wstępne dane z badań nad długo oczekiwanym lekiem - CagriSema, który będzie stosowany do leczenia cukrzycy typu 2 i prawdopodobnie otyłości.

Zmutowane wilki z Czarnobyla rozwinęły odporność na raka

Naukowcy zidentyfikowali części informacji genetycznej zwierząt, które wydawały się odporne na zwiększone ryzyko raka. Budzi to nadzieję, że odkrycie pomoże naukowcom w walce z chorobą u ludzi.

Czy nauka języków obcych może pomóc w zapobieganiu demencji?

- Naukę języka można przyrównać do treningu, dzięki któremu mózg człowieka, niezależnie od wieku, nieustannie rozwija się i doskonali. Konieczność zapamiętywania nowych słów, wyrażeń i zasad gramatycznych stymuluje w mózgu obszary, które odpowiadają za mowę, koncentrację i pamięć - mówi dr Anna Pol, ekspert w zakresie nauczania języków obcych.

Naukowcy: Szybkie chodzenie chroni przed cukrzycą typu 2

Przed cukrzycą typu 2, najczęściej występującym typem cukrzycy, chroni szybkie chodzenie - wynika z badania, o którym pisze "The Guardian".

Roboty stworzone z roślin to przyszłość. Dotrą wszędzie i same się naprawią

Naukowcy opracowali stworzone z roślin, inteligentne materiały, które służą do budowy różnego typu mikrorobotów. Urządzenia te mogą przeprowadzać biopsje, czy dostarczać specyficzne komórki w trudno dostępne miejsca organizmu.

Czytanie w myślach będzie możliwe. Naukowcy potrafią już rejestrować sny

Japońskim naukowcom udało się stworzyć urządzenie MRI (magnetic resonanse imaging) bazujące na technologii, która wykorzystywana jest w badaniach rezonansem magnetycznym, potrafiące rejestrować sny.

Rewolucja w leczeniu cukrzycy. Zamiast zastrzyków samodotleniający się implant

Inżynierowie z MIT opracowali przełomowe urządzenie do leczenia cukrzycy typu 1, które ma zastąpić codzienne zastrzyki insuliny. Urządzenie zawiera wytwarzające ją komórki oraz produkuje dla nich tlen.

Nagroda Nobla z medycyny w 2023 r. za przełom, który może pomóc w leczeniu raka

- Odkrycie, za które przyznano nagrodę Nobla dotyczyło modyfikacji mRNA, która sprawiło, że stało się ono bardziej stabilne i trudniejsze do zdegradowania w komórkach i tkankach - tłumaczy prof. dr hab. Marią Ciemerych-Litwinienko, dyrektorką Instytutu Biologii Rozwoju i Nauk Biomedycznych Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Nobel z dziedziny medycyny za szczepionki mRNA

Instytut Karolinska w Sztokholmie zdecydował, że tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii trafi do Katalin Karikó i Drew Weissmana za prace nad modyfikacją mRNA i opracowanie techniki, która przyczyniła się do stworzenia szczepionek.

Tabletka zamiast siłowni – naukowcy pracują nad lekiem zastępującym ćwiczenia

Po lekach zmniejszających apetyt przyszła pora na medykamenty zastępujące ćwiczenia fizyczne. Badania nad nimi są w początkowej fazie, ale naukowcy uważają, że doświadczenia na myszach są obiecujące.

Naukowcy odkryli prawdziwą przyczynę starzenia. To nie „kumulacja uszkodzeń"

Naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle twierdzą, że odkryli przyczynę starzenia się. Obalają przy tym 50-letnią, powszechnie uznaną teorię. Może to doprowadzić do opracowania terapii, które opóźniałyby lub odwróciły skutki starzenia się organizmów.

Inżynierowie znad Wisły zawalczą z chorobą płuc. Wygrali prestiżowy konkurs

Młodzi Polacy opracowali system do rehabilitacji pulmonologicznej, a innowacyjny projekt zwyciężył tegoroczną edycję prestiżowego konkursu Jamesa Dysona.

Nowe sposoby walki z rakiem. Nowotwór można oszukać

Naukowcy z Uniwersytetu Purdue opracowali metodę leczenia raka, która oszukuje komórki nowotworowe, tak by wchłonęły fragment RNA, które w naturalny sposób blokuje dalszy ich podział. W fazie badań jest już dziesięć szczepionek opartych na mRNA.

Zbyt wczesne rozpoczynanie lekcji może sprzyjać depresji u „nocnych marków”

Ponad 80 proc. nastolatków z depresją to klasyczne „sowy” – czyli osoby, które lubią spać długo a najaktywniejsze są w nocy. Zdaniem naukowców zbyt wczesne wstawanie do szkoły, może niekorzystnie odbić się na ich zdrowiu psychicznym.

W Wielkiej Brytanii przeprowadzono pierwszy przeszczep macicy

Chirurdzy z Oksfordu przeprowadzili pierwszy w Wielkiej Brytanii przeszczep macicy. Biorczynią była 34-letnia kobieta, a dawczynią jej 40-letnia siostra.

Zmarłemu przeszczepiono świńską nerkę. Po miesiącu organ nadal działa

Chirurdzy z akademickiego, nowojorskiego centrum medycznego, NYU Langone Health, przeszczepili mężczyźnie, który doznał śmierci mózgowej, świńską nerkę, która od ponad miesiąca funkcjonuje normalnie w jego organizmie - informuje AP.