Artur Nowak-Far: Crowdfunding. Zmagania Dawidów i Goliatów

Rząd i Komisja Europejska muszą zapewnić uczciwe warunki egzekwowania VAT od platform.

Zwrot VAT za materiały budowlane powinien wrócić

Trzeba przywrócić zwrot VAT za materiały budowlane, by ożywić rynek i zredukować szarą strefę – postuluje 41 organizacji przedsiębiorców.

Będą zmiany w ordynacji podatkowej. Zgodne z wyrokami TSUE

Skarbówka będzie musiała oddać podatek, który jej się nie należał, wraz z pełnymi odsetkami.

Chcesz zadzwonić do swojego urzędu? Nie da rady, jest tylko ogólna infolinia

Na nową formę kontaktów ze skarbówką narzekają i biura rachunkowe, i zwykli Kowalscy. Trudniej dowiedzieć się coś konkretnego i załatwić sprawę. Zmiany chwali Ministerstwo Finansów.

Estoński CIT coraz atrakcyjniejszy dla podatników

Ryczałt od dochodów spółek cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością wśród podatników. Przedstawiamy najistotniejsze zmiany dotyczące tego sposobu opodatkowania wprowadzone w ubiegłym roku, które miały znaczący wpływ na zwiększenie zainteresowania estońskim CIT wśród podatników.

Korekta VAT w obrocie detalicznym możliwa nie tylko poprzez „ewidencję korekt”

W przypadku zdarzeń innych niż zwrot towaru, reklamacja oraz oczywista pomyłka, podatnicy powinni dokonać korekty podatku należnego – zaewidencjonowanego przy użyciu kasy rejestrującej – na podstawie prowadzonej „własnej” ewidencję korekt.

Safe harbour może być schematem podatkowym

Zastosowanie przewidzianego w przepisach o cenach transferowych rozwiązania w zakresie finansowego safe harbour, może wyłączyć konieczność sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych, w tym analiz benchmarkingowych dla transakcji z podmiotami powiązanymi. Jednak tego typu uproszczenie może się też wpisywać w definicję schematu podatkowego, podlegającego raportowaniu do Szefa KAS.

Od zakupów związanych z jubileuszem spółki przysługuje prawo do odliczenia VAT

Wydatki poniesione przez spółkę na organizację jubileuszu jej powstania dają prawo do odliczenia VAT od zakupionych w tym celu towarów i usług, ze względu na np. koncepcje społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).

Kogo można zaprosić na imprezę firmową i odliczyć VAT

Odliczenie podatku naliczonego z tytułu wydatków poczynionych na organizację imprezy dla danej grupy osób jest jednym z najczęściej pojawiających się pytań w kontekście VAT. Podsumujmy krótko przepisy odnoszące się do tego tematu oraz podejście organów podatkowych.

Opodatkowanie spółek jawnych CIT a obowiązek informacji o wspólnikach tych spółek

Przepisy o CIT wprowadzają obowiązek poinformowania organów podatkowych o wspólnikach spółki jawnej, w celu zachowania przez nią statusu transparentnej jednostki dla celów tego podatku. Z ustawy nie wynika jednak, by obowiązek ten miał charakter coroczny.

Noclegi dla oddelegowanych pracowników bez PIT

Korzystanie przez pracowników delegowanych z kwater przekazanych do użytkowania przez pracodawcę, w trakcie świadczenia pracy delegowanej, nie stanowi przychodu podatkowego PIT.

Wszystko o KSeF dla przedsiębiorców

Narasta liczba pytań wokół Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i związanych z nim wątpliwości. Wzmogła je decyzja Ministerstwa Finansów o odroczeniu terminu jego wdrożenia. Zrozumienie nowych przepisów i procedur stanowi klucz do właściwego przygotowania się do wprowadzenia tego innowacyjnego rozwiązania, które – jak zapowiedział minister finansów Andrzej Domański – jest projektem o wysokim priorytecie.

Wysłała zły PIT, zapłaci gapowe. Kosztowne 14 sekund

14 sekund, jakie upłynęły między omyłkowym złożeniem PIT-36L a wysłaniem już prawidłowego PIT-36, kosztowało podatniczkę ponad 10 tys. zł. Błąd przy zmianie formy opodatkowania jest bowiem nie do naprawienia, co potwierdził sąd.

Marek Isański: Dla NSA Trybunał Konstytucyjny zawsze był zbędny

Czas rozszerzyć zakres dyskusji o Trybunale Konstytucyjnym. Bowiem NSA w swojej długiej historii w sprawach podatkowych niemal nie zauważył jego istnienia. Nie chodzi parodię TK kierowanego przez Julię Przyłębską. Ostatnie pytanie sąd administracyjny w sprawie podatkowej skierował 13 lat temu i dotyczyło ono kwestii dość oczywistej. Nigdy nie zadał pytania dotyczącego przepisów absurdalnych czy też niegodziwych. przepisów podatkowych, których jest wiele. Takich jak nakładających podatek dochodowy od straty czy też nakładających podatek dochodowy od bezprawnego działania państwa.

NSA: nieodpłatne testowanie próbek nie podlega VAT

Nieodpłatne testowanie próbek, które ma na celu pozyskanie informacji lub uniknięcie strat, jest związane z działalnością i nie podlega VAT.

Czy pracodawca musi opodatkować prezent dla pracownika na Wielkanoc?

Pracodawca nie musi potrącać zaliczek na PIT od upominków dla pracowników z okazji Świąt Wielkanocnych. Jeśli są sfinansowane z funduszu socjalnego, zastosuje zwolnienie z podatku. Jeśli to darowizna, nie podlega pod ustawę o PIT.

Formę rozliczeń można wybrać wpłacając podatek

Jeśli przedsiębiorca zapomni złożyć zawiadomienie w sprawie zmiany zasad opodatkowania, uratować go może odpowiednio opisany przelew do urzędu skarbowego – mówi Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w inFakt.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców – będzie wyższy limit przychodów

Z kasowego PIT skorzystają firmy, które mają do 250 tys. euro przychodu rocznie – zapowiedział minister finansów. Limit zostanie więc podniesiony, nowe rozwiązanie ma jednak też inne ograniczenia.