Obowiązki raportowe MDR a sprawozdanie finansowe

Zbliża się okres badania sprawozdań finansowych spółek, których rok finansowy równy jest kalendarzowemu. W czasie ich badania przedstawiciele spółki co raz częściej spotykają się z pytaniem zadawanym przez audytora o wypełnienie obowiązków wynikających z przepisów dotyczących raportowania schematów podatkowych.

Połączenia w rachunkowości – metoda nabycia oraz ustalenie wartości firmy

Celem łączenia spółek jest zwiększenie efektywności łączących się podmiotów. To zdarzenie gospodarcze musi mieć odzwierciedlenie również w księgach rachunkowych. Jaką metodę mogą zastosować spółki i kiedy to zdarzenie ująć w księgach?

Wszystko o KSeF dla przedsiębiorców

Narasta liczba pytań wokół Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i związanych z nim wątpliwości. Wzmogła je decyzja Ministerstwa Finansów o odroczeniu terminu jego wdrożenia. Zrozumienie nowych przepisów i procedur stanowi klucz do właściwego przygotowania się do wprowadzenia tego innowacyjnego rozwiązania, które – jak zapowiedział minister finansów Andrzej Domański – jest projektem o wysokim priorytecie.

Przekształcenie przedsiębiorcy posiadającego nieruchomość rolną w spółkę kapitałową

Jeśli elementem przedsiębiorstwa jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) jest nieruchomość rolna, należy w procesie przekształcenia uwzględnić przepisy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Ich naruszenie może prowadzić do nieważności nabycia nieruchomości.

Możliwości zarobkowe upadłego a oddłużenie w toku upadłości konsumenckiej

Syndyk, a następnie sąd upadłościowy weryfikują możliwości zarobkowe upadłych konsumentów. Ich ustalenie jest kluczowe z perspektywy oddłużenia w toku upadłości konsumenckiej.

Różne wezwania do wojska to różne obowiązki i uprawnienia

Prawa i obowiązki pracownika i jego pracodawcy zależą od rodzaju pełnionej służby wojskowej. Inne są dla żołnierzy Obrony Terytorialnej, a inne dla osób pozostających w rezerwie.

Fiskus i ZUS łatwiej ściągną dług pracownika

Od 25 marca br. na podstawie jednego zajęcia pracodawca będzie musiał dokonywać potrąceń zarówno z wynagrodzenia za pracę, jak i z zasiłków z ubezpieczenia społecznego.

Uruchomienie instalacji fotowoltaicznej w przedsiębiorstwie, a obowiązki akcyzowe i koncesyjne

Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na zabezpieczenie dostaw energii na wypadek przerw w dostawie oraz w związku z niepewną sytuacją na rynku energetycznym.

Status kontrahenta ma znaczenie dla KSeF

Obowiązkowe e-fakturowanie to obowiązki nie tylko dla polskich podatników. Zagraniczne podmioty zarejestrowane dla celów VAT w Polsce również mogą być objęte nadchodzącymi zmianami w KSeF.

Rodzaje konwersji – różnice, skutki, procedury

Kodeks spółek handlowych (k.s.h.) i prawo restrukturyzacyjne regulują w sposób rozdzielny tryb podwyższenia kapitału zakładowego.

Jednorazowe zdarzenia też wpływają na wypłacalność

Monitorowanie stanu wypłacalności nie może sprowadzać się wyłącznie do pilnowania terminów płatności w myśl zasady „nie mam zaległości przekraczających trzy miesiące – mogę spać spokojnie”.

Firma dowie się, kto pytał o jej dane

Projekt zmian w ustawie o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych ma ułatwić działanie zarówno biurom informacji gospodarczej, jak i służbom oraz administracji publicznej.

Korekta cen transferowych – czym różni się od pozostałych korekt rozliczeń?

Korekty cen są nieodłączną częścią biznesu prowadzonego przez przedsiębiorców. Ich poprawna identyfikacja oraz rozliczenie są kluczowe dla zapewnienia rzetelności i zgodności z przepisami podatkowymi oraz standardami rachunkowości. Dotyczy to także obszaru cen transferowych.

Zakres stosowania obligatoryjnego KSeF

Choć termin wprowadzenia obligatoryjnego KSeF został przesunięty, warto ten dodatkowy czas wykorzystać na przygotowania. W artykule omówimy planowany zakres stosowania obligatoryjnego KSeF.

Firma rozliczy w kosztach usługi prawne, fiskus się zgadza

Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na doradztwo prawne w transakcji sprzedaży udziałów.

Jak skutecznie odnaleźć dłużnika?

Doręczenie pozwanemu dłużnikowi pierwszej korespondencji w sprawie jest kluczowe dla możliwości podjęcia dalszych czynności windykacyjnych. W praktyce nastręcza to wielu problemów - stronom, ich pełnomocnikom oraz orzekającym.

Prawa autorskie w postępowaniu upadłościowym

Syndyk w postępowaniu upadłościowym powinien ustalić katalog praw autorskich zaliczonych do masy upadłościowej oraz szczegółowo zweryfikować ich powiązanie z prawami przysługującymi podmiotom innym niż upadły.

Jak upadłość przedsiębiorcy wpływa na pracowników?

Upadłość pracodawcy stanowi nadzwyczajną sytuację, dla której obowiązują nadzwyczajne regulacje, mające ułatwić proces upadłości. W określonych przypadkach ogłoszenie upadłości uchyla ochronę pracowników gwarantowaną przepisami kodeksu pracy.