Przy stłuczce na drodze aplikacja zamiast papierowego oświadczenia

Aplikacja mObywatel zostanie rozszerzona o możliwość zgłaszania stłuczki. Nowa funkcjonalność zostanie uruchomiona najprawdopodobniej w pierwszej połowie wakacji - informuje "Rz" Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji.

Bodnar o konfiskacie samochodów: absolutnie to nie są martwe przepisy

W czwartek 14 marca weszły w życie przepisy o konfiskacie samochodów pijanych kierowców. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar zapewnił, że "absolutnie to nie są martwe przepisy".

Refleks kierowców do sprawdzenia. Będą zmiany w egzaminach na prawo jazdy

Na polskich egzaminach na prawo jazdy ma się pojawić test percepcji ryzyka. Chodzi o umiejętność reagowania na niespodziewane sytuacje na drodze. Nie wiadomo, czy znajdzie się w części teoretycznej czy praktycznej.

Nowe przepisy o konfiskacie samochodów. Pierwsi kierowcy już przecierają szlaki

Zaledwie dwie godziny po wejściu w życie nowych przepisów o konfiskacie samochodów pijanym kierowcom doszło do pierwszego zatrzymania w nowym stanie prawnym. Kolejny poszedł w jego ślady niedługo później, a trzeciemu - odebrano pojazd.

Ewa Szadkowska: Konfiskata auta. Rząd wchodzi w buty PiS

Mieszanie za pięć dwunasta w czekających od miesięcy na wejście w życie przepisach było fatalną praktyką poprzedniej władzy. Obecna coraz chętniej ją powiela. Tym razem w kwestii przepisów o przepadku pojazdu, czyli konfiskacie auta.

Prof. Małecki: Przepadek pojazdu powinien przepaść

Organy państwa nie mogą egzekwować odpowiedzialności karnej za pomocą przepisów sprzecznych z konstytucją - pisze ekspert, oceniając wchodzące w życie 14 marca regulacje o tzw. konfiskacie auta pijanym kierowcom.

Konfiskaty aut nie będzie. Prawo martwe, rząd szykuje nowelizację

Przepisy, które miały umożliwić konfiskatę samochodów pijanym kierowcom, wchodzą w życie w czwartek 14 marca, ale w praktyce będzie to prawo martwe - powiedział Radiu ZET wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha. Jego resort przygotowuje zmiany w ustawie, które znacząco zliberalizują zasady przepadku pojazdu prowadzonego przez sprawcę pod wpływem alkoholu.

Konfiskata samochodu. Nowe prawo wchodzi w życie już 14 marca 2024 roku

W czwartek 14 marca zacznie obowiązywać znowelizowany Kodeks karny. Przewiduje on m.in. konfiskatę samochodu za jazdę po alkoholu.

Prof. Ryszard Stefański: Konfiskata auta konstytucyjnie wątpliwa

Skala przestępstw drogowych popełnionych w stanie nietrzeźwości nie uzasadnia stosowania nadzwyczajnych środków. A za taki trzeba uznać przepadek pojazdu mechanicznego – mówi prof. Ryszard Stefański.

Pijany kierowca straci auto. Gdy nie jest właścicielem, zapłaci nawet 100 tys. zł

Od 14 marca kierowca, który w stanie nietrzeźwości będzie prowadził auto lub spowoduje wypadek, musi się liczyć z utratą pojazdu - przepadkiem. Jeśli nie będzie jego właścicielem, zapłaci jego równowartość.

RPO: Strefa Czystego Transportu w Warszawie może być niekonstytucyjna

Rzecznik Praw Obywatelskich zainterweniował w kwestii warszawskiej Strefy Czystego Transportu. Wskazał m.in. na niekonstytucyjność unormowań, nakładających inne obowiązki na właścicieli samochodów spalinowych i inne na tych, jeżdżących dieslem.

Zabierać auta pijanym kierowcom? "Nie ma uzasadnienia"

Statystyki przestępstw drogowych popełnionych w stanie nietrzeźwości nie uzasadniają stosowania nadzwyczajnych środków. Uważam, że sprawcy tego rodzaju przestępstw są już nadmiernym stopniu represjonowani - mówi prof. Ryszard Stefański z Uczelni Łazarskiego.

Kierowcy będą szybciej tracić prawo jazdy. Co szykuje Unia Europejska?

Jeśli projektowane w UE przepisy o bezpieczeństwie wejdą w życie, kierowcy o wiele szybciej będą tracić prawo jazdy. Chodzi o przekraczanie prędkości.

Prawo jazdy po 65. roku życia tylko po zaliczeniu testu percepcji

Jeszcze w tym roku Unia Europejska ma wprowadzić przepisy dotyczące prawa jazdy po 65. roku życia. Kierowcy-seniorzy zostaną zobowiązani do zgłoszenia się na badania, które potwierdzą lub wykluczą ich zdolność do prowadzenia pojazdu. Planowane są także zmiany dla innych kierowców.

500 kamer wkrótce wystawi mandat ignorującym znak STOP

Kierowcy, którzy nie zatrzymują się przed przejazdem kolejowym ze znakiem STOP, mogą wkrótce spodziewać się mandatów. Kolejarze chcą pilnie zainstalować 500 urządzeń, które będą analizować monitoring i automatycznie wystawiać mandaty - informuje brd24.pl.

Zabiorą prawo jazdy za przekroczenie prędkości o 30 km/h. Nowy pomysł UE

Poważne wykroczenia drogowe, takie jak nadmierna prędkość lub jazda pod wpływem alkoholu, powinny prowadzić do zakazu prowadzenia pojazdów w całej Unii Europejskiej - stwierdzili we wtorek posłowie PE.

Ważny wyrok Sądu Najwyższego ws. rowerzystów i znaku STOP

Znak STOP ma wymusić na osobach, które wjeżdżają na skrzyżowanie, upewnienie się z należytą starannością, że droga jest wolna. Nie wystarczy tylko zatrzymać się.

Mikołaj Małecki: Pirat drogowy może stać się zabójcą

Tragiczne zdarzenia na drodze, powodowane przez piratów drogowych, skłaniają do refleksji nad obowiązującym prawem, bezpieczeństwem na drodze i adekwatnymi karami. Śmierć całej rodziny na autostradzie w wyniku zderzenia z pojazdem pędzącym przeszło 300 km/h to jaskrawy przykład rażącej brawury, której nie można tolerować. To pełnoprawne zabójstwo.