Uwaga na truskawki z wirusem i sałatkę z bakterią. Ostrzeżenie GIS

Główny Inspektor Sanitarny wydał dwa niepokojące ostrzeżenia dotyczące produktów spożywczych dostępnych w sklepach znanych sieci. Jedno dotyczy truskawek, a drugie sałatki jarzynowej.

Możliwości zarobkowe upadłego a oddłużenie w toku upadłości konsumenckiej

Syndyk, a następnie sąd upadłościowy weryfikują możliwości zarobkowe upadłych konsumentów. Ich ustalenie jest kluczowe z perspektywy oddłużenia w toku upadłości konsumenckiej.

Bank cofa się w sporze z frankowiczami. Punkt dla Dziubaków

Chyba najbardziej znani w Polsce frankowicze odnieśli w środę kolejny sukces. Bank cofnął w części pozew przeciwko Dziubakom.

Ustawodawca może zakończyć kryzys frankowy i naciąganie sprawiedliwości

Błędem „frankowej filozofii” jest jednostronne żądanie zwrotu rat w całości.

Zerowy VAT na żywność nie zostanie przedłużony

Ministerstwo Finansów poinformowało we wtorek rano, że zdecydowało o nieprzedłużaniu zerowej stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze. To oznacza, że po 31 marca czeka nas wzrost cen owoców, warzyw, mięsa, nabiału i produktów zbożowych.

Paliwo premium w cenie zwykłego. UOKiK stawia zarzuty znanej sieci stacji

Wątpliwości Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wzbudziła promocja „Wtorki i czwartki z Shell V-Power”, zgodnie z którą w wymienione dni kierowcy mogli zatankować paliwo premium w cenie zwykłego.

Miał być piękny uśmiech na twarzy klientów. Jest 3,5 mln zł kary od UOKiK

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył prawie 3,5 mln zł kary na Dr Smile. Firma oferowała nakładki ortodontyczne na zęby. Jej konsultanci wykorzystywali presję czasu i techniki manipulacyjne, namawiając do natychmiastowego podpisania umowy.

Masz kryptowaluty? Zamrożą ci majątek. Kontrowersyjny projekt przepisów

Niekonstytucyjne rozwiązania, ryzyko wywłaszczenia - tak część prawników ocenia projektowany przepis, zgodnie z którym KNF będzie mogła blokować rachunki posiadaczom kryptoaktywów. Nie brak też jednak opinii, że specyficzny rynek wymaga nadzwyczajnych narzędzi.

W polskim prawie pojawi się nowy rodzaj pozwów. Chodzi o obronę konsumentów

Wdrożenie dyrektywy w sprawie powództw przedstawicielskich powinno wyeliminować z gry podmioty, które tylko udają, że bronią interesów konsumentów.

Dlaczego parking pod Morskim Okiem jest taki drogi?

Teoretycznie, im wyższa opłata, tym mniej samochodów wjeżdża na teren parku. W praktyce, turyści jednak parkują tam, gdzie jest to zakazane.

Czy sam pozew frankowicza mówi czego chce od banku

Sąd może pouczać frankowicza o skutkach nieważności umowy, ale czy może żądać od niego potwierdzenia?

W sprawach frankowych piłka nadal w grze. Jest nowe orzecznictwo SN

Ostatnie wyroki Sądu Najwyższego dotyczące tzw. kredytów frankowych wzbudziły sporo emocji. Grupa sędziów opowiada się przeciwko tzw. teorii dwóch kondykcji i za utrzymaniem w mocy części umów kredytów indeksowanych do walut obcych.

Artur Nowak-Far: Nie obiecywać kredytobiorcom tego, co niepewne

Sprawy sądowe o WIBOR prawdopodobnie potoczą się zupełnie inaczej niż w przypadku frankowiczów. Niestety część prawników reprezentujących kredytobiorców nie chłodzi rozbudzonych oczekiwań klientów.

Rolnicy zyskają na zmianie prawa. Chodzi o kredyty i pożyczki

Rolnicy mają być wyłączeni z uwierających ich przepisów dotyczących zaciągania kredytów i pożyczek.

Sankcja kredytu darmowego w świetle zasady proporcjonalności

Sankcja kredytu darmowego pojawiła się w polskim porządku prawnym wraz z wejściem w życie ustawy z dnia 20 lipca 2001 roku o kredycie konsumenckim.

Naprawa zamiast wymiany. Unia zachęci producentów i konsumentów

W UE trwają prace nad przepisami, które zmotywują zarówno klientów, jak i sprzedawców do wyboru naprawy zamiast wymiany rzeczy na nową.

Kryptowaluty wkrótce pod kontrolą KNF. Kary będą drakońskie

Nowe przepisy to możliwy koniec wolnoamerykanki na rosnącym rynku kryptowalut.

Prawo komunikacji elektronicznej tym razem bez „lex pilot”

Rząd podjął kolejną próbę implementacji Europejskiego kodeksu łączności elektronicznej. Poprzednia zakończyła się fiaskiem ze względu na dodanie do projektu przepisów narzucających kolejność kanałów na pilocie (tzw. lex pilot) – z preferencją dla TVP.