Roch Zygmunt: Bronię Krzysztofa Stanowskiego

Kanał Zero Krzysztofa Stanowskiego udowadnia, że nowe pokolenie odbiorców mediów ma w poważaniu łatki: symetrysta, pisowiec czy lewak – pisze publicysta.

Tomasz Grzegorz Grosse: NATO popsują, europejskiego bezpieczeństwa nie wzmocnią

Autonomia strategiczna UE, europejska armia, wspólne przetargi i zakupy amunicji i uzbrojenia? Te pomysły są niebezpieczne, a służą głównie Niemcom i Francji – pisze politolog.

Jerzy Surdykowski: Franciszek i biała flaga. Dlaczego te słowa nie zasługują jedynie na potępienie?

Wypowiedź papieża Franciszka o Ukrainie zasługuje na uwagę, a nie tylko potępienie, bo wskazał na sprawy nierozstrzygalne. Boimy się ich, naiwnie uważamy, że racja jest po jednej stronie, a po drugiej zło.

Czego o ministrze Zbigniewie Ziobro pisać dziś nie wolno

„Ale Świętości nie szargać, bo trza, żeby święte były, ale Świętości nie szargać: to boli” - pisał w „Weselu” Stanisław Wyspiański. I warto, żeby te słowa wzięli sobie do serca wszyscy ci, którzy w ostatnich dniach spekulują na temat stanu zdrowia Zbigniewa Ziobry.

Marek A. Cichocki: Rozdarci między Grupą Wyszehradzką a Trójkątem Weimarskim

Trudno pojąć, dlaczego w Europie prowadzimy „zygzakowatą” politykę i ciągle przeskakujemy od jednego formatu współpracy do drugiego.

Michał Kolanko: Kampania samorządowa testuje spójność koalicji

Na kilka dni przed 100 dniami rządu Donalda Tuska nastroje w koalicji rządzącej nie są najlepsze. Jej samej nie grozi jednak szybki rozpad. Bardziej zmiana wewnętrznego układu sił.

Jacek Nizinkiewicz: Byłem w Orlenie u Obajtka i nie mam się czego wstydzić. Ale temat warto podjąć

Wrzucenie do jednego worka dziennikarzy wykonujących pracę i funkcjonariuszy PiS, którzy załatwiają interesy nie ma nic wspólnego z rzetelnością. W przeprowadzaniu wywiadu w siedzibie spółki nie ma nic złego. Temat jest głębszy i warto go opisać.

Rusłan Szoszyn: Putin jeszcze porządzi w Rosji

Reżimy w Rosji zawsze upadały wraz z państwem rosyjskim. Poprzez kryzysy gospodarczo-polityczne i wykańczające wojny. Na razie miliardy płyną, a „bojarzy” się nie buntują.

Jan Szomburg: Przewrót kopernikański w samorządach konieczny już w wyborach 2024

Samorządowcy muszą porzucić podejście silosowe i patriarchalne, a nabyć zdolności do postrzegania rozwoju swoich „małych ojczyzn” w sposób całościowy, międzysektorowy i długofalowy. Stworzyć samorząd oparty na ludziach – ich energii, kreatywności i współodpowiedzialności. Na takich ludzi warto głosować w wyborach samorządowych 2024.

Obóz Bidena ma dość Netanjahu, ale nadal mu daje bomby

Najostrzej niezadowolenie amerykańskich demokratów z polityki izraelskiego premiera wyraził ich lider w Senacie, domagając się rozpisania w Izraelu nowych wyborów. Netanjahu może doprowadzić do utraty władzy przez Bidena na rzecz Trumpa.

Jan Maciejewski: Wrócić, ale dokąd?

Jest taki niepokój, którego nie da się ukoić. Jest też taka tęsknota. To ją odkryła filozofia. A miejsce, z którego dobywał się ten wzywający do powrotu głos, nazwała duszą.

Kataryna: 100 dni, osiem gwiazdek

Tomasz Grodzki: „Nie można powiedzieć, że premier powiedział »100 dni«, a potem nic nie robimy. Robimy ministerstwa, mamy kontakt z kolegami, którzy w tej chwili z różnych opcji politycznych sprawują władzę”.

Irena Lasota: Rosjanie do wróżki. I na wybory

Podejrzewam, że rosyjska opozycja osiągnie swym wyborczym protestem tyle, co mój brat, który w wyborach do Sejmu PRL w 1965 r. dopisał na karcie wyborczej nazwisko generała Andersa.

Michał Szułdrzyński: Łyk tradycji na św. Patryka

Czy rzeczywiście społeczna rewolucja jest nieodwracalna?

Bogusław Chrabota: NATO to polska szansa na pokój. Rosja jej nie ma

Prezydent Rosji Władimir Putin uzyska w tych dniach kolejny mandat do sprawowania swojej zbrodniczej i antynarodowej polityki. Ogłosi swój triumf, pardon, przyjmie wyrażoną w drodze wyborów wolę narodu z pokorą, by dalej słać w roli mięsa armatniego na ukraiński front tysiące młodych ludzi.

Mariusz Cieślik: Wyleczyć aktywistów z idiotyzmów

Marcowe protesty aktywistów klimatycznych potwierdziły starą prawdę: wszystkim dogodzić się nie da, ale już wk…wić wszystkich to żaden problem.

Tomasz P. Terlikowski: Pora na nowy model papiestwa

Papieskich wypowiedzi na temat „białej flagi” i konieczności poddania się Ukrainy nie da się w żaden sposób – ani moralnie, ani religijnie, ani politycznie – usprawiedliwić. Watykan ma tego świadomość, dlatego ustami kardynała Pietro Parolina tak „interpretuje” tę wypowiedź, by kompletnie odwrócić jej znaczenie.

Krzysztof Dudek: Podnieśmy kulturę do najistotniejszych składników polskiej racji stanu

Kultura wciąż jest odbierana jako dodatek, fanaberia, promocja – bez znaczenia dla procesów politycznych. A to przecież nieprawda. Decyzje wyborców oparte są na emocjach, a nie racjonalnych rachubach – a emocje to właśnie działka kultury.