Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kosmos

Chiny: Trwajš prace nad statkiem kosmicznym do lotu na Księżyc

123rf.com
Chiny pracujš nad nowoczesnym statkiem kosmicznym, zdolnym zarówno do okršżania Ziemi na niskiej orbicie, jak i do lšdowania na Księżycu - poinformowała w czwartek gazeta "Keji Ribao", oficjalny organ prasowy ministerstwa nauki i techniki.

Ma to być statek wielokrotnego użytku, z miejscem dla "większej liczby astronautów" - powiedział uczestniczšcy w chińskim programie kosmicznym inżynier Zhang Bainian. Nie ujawniono żadnych szczegółów.

Załogowy statek kosmiczny Shenzhou, wykorzystany we wszystkich szeœciu chińskich misjach załogowych ma w module powrotnym miejsce dla trzech astronautów.

Pierwszy chiński załogowy lot kosmiczny odbył się w 2003 roku. Podczas najnowszej misji kosmicznej w ubiegłym roku dwójka astronautów spędziła miesišc na chińskim module orbitalnym Tiangong 2 (Niebiański Pałac).

Rozwijanie programu kosmicznego, który zgodnie z zapewnieniami Pekinu ma cel wyłšcznie pokojowy, jest priorytetem władz chińskich; prezydent Xi Jinping dšży do utwierdzenia pozycji ChRL jako kosmicznej potęgi. W 2021 roku Państwo Œrodka chce wysłać sondę na Marsa, a póŸniej wyekspediować na Księżyc załogowy statek kosmiczny.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL