W rocznicę ćwierćwiecza od rozwiązania ZSRS i zawarcia tzw. porozumień białowieskich 8 grudnia 1991 r. wybitni historycy i znawcy Rosji będą dyskutować o ciągłości między imperium sowieckim a współczesną Rosją Władimira Putina i o wpływie sowieckiego dziedzictwa w wielu wymiarach na współczesną politykę Moskwy oraz jej ambicje do odbudowy imperium.
Rocznica ta wydaje się niemal niezauważana, a tymczasem trudno przecenić znaczenie rozpadu imperium sowieckiego dla ukształtowania się współczesnego świata. Również przemiany  w PRL, jak i na całym obszarze „imperium zewnętrznego”, wpisane były w te globalne procesy. Poszukując głębszych, historycznych źródeł dezintegracji ZSRS, przyglądając się jej konsekwencjom, organizatorzy konferencji pragną połączyć refleksję o przeszłości z dyskusją o skutkach imperialnej spuścizny dla trwającej współcześnie globalnej gry geopolitycznej i obserwowanych obecnie prób powrotu do dawnego kształtu imperium. Dyskusja i refleksja nad tymi zagadnieniami powinna pozwolić na przybliżenie zjawisk, które zdeterminowały kierunek rozwoju Federacji Rosyjskiej, jej polityki, sposobu definiowania interesów, ideologii i propagandy, socjologicznego przekroju elit kraju rządzonego przez „korporację czekistów”.

Wśród historyków i znawców Rosji wystąpią: prof. Andrzej Nowak (Uniwersytet Jagielloński i Instytut Historii PAN); badacz ZSRS prof. Bogdan Musiał; wybitny znawca komunistycznego aparatu represji dr hab. Sławomir Cenckiewicz (Wojskowe Biuro Historyczne); politolog, a zarazem historyk PRL i wielkiej transformacji prof. Antoni Dudek (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie) oraz dr Andrzej Grajewski („Gość Niedzielny”), autor prac poświęconych sowieckim służbom specjalnym i do niedawna członek Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych.

Perspektywę politologiczną i (post-)sowietologiczną zaprezentują analitycy i badacze współczesnej Rosji oraz jej bliskiej zagranicy: dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich dr Adam Eberhard; kierownik Zespołu Rosyjskiego OSW Marek Menkiszak; historyk, a zarazem analityk zajmujący się współczesną Rosją dr Witold Rodkiewicz z OSW i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz specjalizujący się w historii i współczesności stosunków rosyjsko-ukraińskich dr Łukasz Adamski z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.