Inflacja powyżej celu NBP. Trzeba się pogodzić z szybkim wzrostem cen usług

Inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii pozostaje wyraźnie powyżej celu NBP. I nie widać powodów, aby to się miało w najbliższych latach zmienić.

Rozgrzany rynek pracy kłóci się z inflacją w celu. Wzrost płac winduje ceny

Inflacja bazowa, nie obejmująca cen żywności oraz nośników energii, wyhamowała w lutym do 5,4 proc. rok do roku. Tak nisko była poprzednio pod koniec 2021 r. Ale o jej dalszy wyraźny spadek będzie trudno.

Piotr Soroczyński najlepiej opisał ścieżki inflacji i stóp

Najcelniejsze prognozy dotyczące kondycji polskiej gospodarki w 2023 r. formułował Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej. Wyprzedził pod tym względem zespoły ekonomistów z Banku Ochrony Środowiska oraz Alior Banku.

Banque de France: Mamy dość rezerw na pokrycie strat ze stóp procentowych

Bank centralny Francji stracił 12,4 mld euro i musiał pokryć to z własnych rezerw kapitałowych odłożonych na pokrywanie generalnych zagrożeń.

Maleją inwestycje zagraniczne w Niemczech. Najgorzej od 10 lat

Zagraniczne firmy zmniejszyły w Niemczech inwestycje do poziomu najniższego od 10 lat — informuje Instytut ekonomiczny IW z Kolonii.

Jaka była inflacja w styczniu i lutym? GUS podał nowe, zaskakujące dane

Inflacja w lutym zmalała do najniższego od trzech lat poziomu 2,8 proc. z 3,7 proc. w styczniu. Pomogło mocne wyhamowanie wzrostu cen żywności.

USA: Sprzedaż detaliczna gorsza od prognoz, wyższa inflacja producencka

Dane o sprzedaży detalicznej z USA za luty okazały się gorsze od prognoz. Wyższa niż oczekiwana była inflacja producencka. Nowych bezrobotnych było jednak mniej niż się spodziewano.

Słaba pożywka dla inflacji. 5-procentowy VAT nie podniesie dramatycznie cen

Przywrócenie VAT na podstawowe artykuły żywnościowe do normalnego poziomu nie wpłynie na inflację tak mocno, jak się obawiano.

Inflacja w USA była w lutym wyższa od prognoz

Inflacja konsumencka w USA przyspieszyła z 3,1 proc. styczniu do 3,2 proc. w lutym. Średnio prognozowano, że pozostanie ona na dotychczasowym poziomie.

NBP nie uporał się z inflacją. Obniżki stóp procentowych były błędem

W Polsce realizuje się scenariusz, przed którym przestrzegało wielu ekonomistów: inflacja utrwala się na podwyższonym poziomie z powodu szybkiego wzrostu płac i konsumpcji.

Tyrowicz z RPP: Inflacja poniżej 2,5% na koniec 2026? Mniej niż 50 proc. szansy

Prawdopodobieństwo spadku inflacji konsumenckiej (CPI) do poniżej 2,5% r/r nie przekracza 50% do końca horyzontu projekcji w 2026 r. – napisała w mediach społecznościowych członkini Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Joanna Tyrowicz.

Niemiecki przemysł ruszył, ale zamówień mniej

Produkcja przemysłowa w Niemczech wzrosła w styczniu bardziej niż oczekiwano, budząc nowe nadzieje, ale zamówienia zmalały po dużym skoku w grudniu.

Stopy procentowe w marcu. Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję

Rada Polityki Pieniężnej na marcowym posiedzeniu, tak jak na poprzednich czterech, nie zmieniła stóp procentowych. Większość ekonomistów zakłada, że koszt pieniądza pozostanie na obecnym poziomie do końca roku.

Niemiecki eksport rośnie szybciej niż oczekiwano

W styczniu 2024 r. eksport wzrósł w porównaniu z grudniem 2023 r. o 6,3 proc. Prognoza z sondażu Reutersa mówiła o wzroście o 1,5 proc. Import był wyższy o 3,6 proc.

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zmiana stóp procentowych byłaby szokiem

Na marcowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej utrzyma stopę referencyjną NBP na poziomie 5,75 proc. – przewidują zgodnie ekonomiści. Dalsze decyzje RPP są jednak niepewne. Poluzowanie polityki pieniężnej w II połowie roku wciąż jest prawdopodobne.

Topnieją szanse na szybki spadek stóp procentowych i rat kredytów

Rynki rewidują swoje oczekiwania, spodziewając się już niewielkich cięć stóp procentowych w tym roku. Więcej osób może potrzebować wakacji kredytowych.

Chiński rząd chce wzrostu PKB wynoszącego około 5 procent

Rząd Chin wyznaczył cel wzrostu gospodarczego na 2024 r. Wynosi on "około 5 proc', czyli jest taki sam, jak wyznaczono na 2023 r. Analitycy uznają ten cel za dosyć ambitny.