Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Marcin Kube

dziennikarz zajmujšcy się literaturš i muzykš

Widziane z regionu

Rzeka porozumień

Woda może opowiedzieć o nas więcej, niż mogłoby się z pozoru wydawać. Œwiadczy o tym „Dunaj" Claudio Magrisa – esej, dziennik podróży i traktat o Europie.

Plus Minus

Filmy, które obnażajš słaboœci

Współczesne kino sportowe to nie tylko uniwersalne historie herosów pokonujšcych słaboœci, ale przede wszystkim punkt wyjœcia do rozważań na temat klas społecznych, rasy i płci.

Literatura

„Wyspa": Konfrontacja z lękami

„Wyspa", powieœć o Islandii, która nagle zostaje odcięta od œwiata, wpisuje się w bogatš tradycję literackich wizji fantastycznych. I daje do myœlenia.

Plus Minus

Maczonerwoza

Sš ksišżki, które nie potrzebujš rozgłosu, a pisanie o nich stanowi zbędnš nobilitację. Trudno jednak przejœć obojętnie obok debiutanta, który zachowuje się tak jak Sławomir...

Film

Czwarta władza oczami Spielberga

Wizjoner kina Steven Spielberg od pewnego czasu zmienił się w moralizujšcego nauczyciela historii. A nawet najlepszym filmowcom zdarza się prawić zacne banały. Tak jest w jego...

Plus Minus

Ameryka B wstaje z kolan

Steven Soderbergh to jeden z najwszechstronniejszych filmowców w Ameryce. Reżyser, scenarzysta, producent, ale też operator i montażysta.

Kujawy i Pomorze

Toruń jak Twin Peaks

Leon Brodzki z powieœci kryminalnych Marcela WoŸniaka ma szansę stać się bohaterem na miarę Mocka czy Szackiego z ksišżek Krajewskiego i Miłoszewskiego.

Plus Minus

Telewizyjny fenomen z Włoch

Tak jak „Ojciec chrzestny" był nie tylko historiš o mafii, ale przede wszystkim o dwudziestowiecznej Ameryce, tak serial „Gomorra" odzwierciedla nie tyle neapolitańskš kamorrę,...

Podkarpacie

Życie i œmierć w Bieszczadach

Ukazały się dwie niezwykłe ksišżki. Pierwsza o tragedii, która wydarzyła się na granicy dziesięć lat temu. Druga o życiu ludzi, dla których Bieszczady stały się samotniš z wyboru.

Ranking bibliotek

Centra życia kulturalnego

Najbardziej kreatywne w rozwoju bibliotek to m.in. Niemcy, Dania, Finlandia czy Holandia. Wszystkie elementy dotyczšce modernizacji bibliotek w Polsce sš efektem podšżania za...

Film

Gumkowanie Spaceya

Ridley Scott zrobi dokrętki filmu "All the Money in the World". Wszystko po to by w filmie nie pojawił się Kevin Spacey. Zastšpi go Christopher Plummer.

Plus Minus

Wzlot i upadek Kevina Spacey'a

Obserwujemy upadek jednego z najwybitniejszych współczesnych aktorów. Z każdym dniem wypadajš kolejne trupy z szafy i być może pokazowa egzekucja zmieni Hollywood na lepsze.

Film

Ostatni film Daniela Day-Lewisa

Pojawił się pierwszy zwiastun „Phantom Thread” w reżyserii Paula Thomasa Andersona. 60-letni aktor zapowiedział, że będzie to jego ostatnia rola w karierze.

Plus Minus

Zimny hołd dla „Łowców androidów”

„Blade Runner 2049" jest godnš oryginału kontynuacjš, audiowizualnš ucztš pełnš nawišzań do kultowego filmu Ridleya Scotta. Jednak nie ma w nim aktorskich kreacji i choć jednej...

Example Alt
eWydanie