Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Marcin Kube

dziennikarz zajmujšcy się literaturš i muzykš

Widziane z regionu

Promocja od kuchni

Gastronomia jest ważnym elementem literatury i kina. A jeżeli dochodzi do niej element lokalnego kolorytu, to mamy doskonały przepis na promocję regionu.

Plus Minus

Szeœć mitów disco polo

Wyklęte przez jednych, wychwalane przez drugich. Czym właœciwie jest, ale przede wszystkim, co może nam powiedzieć dzisiaj o nas samych?

Widziane z regionu

Rzeka porozumień

Woda może opowiedzieć o nas więcej, niż mogłoby się z pozoru wydawać. Œwiadczy o tym „Dunaj" Claudio Magrisa – esej, dziennik podróży i traktat o Europie.

Plus Minus

Filmy, które obnażajš słaboœci

Współczesne kino sportowe to nie tylko uniwersalne historie herosów pokonujšcych słaboœci, ale przede wszystkim punkt wyjœcia do rozważań na temat klas społecznych, rasy i płci.

Literatura

„Wyspa": Konfrontacja z lękami

„Wyspa", powieœć o Islandii, która nagle zostaje odcięta od œwiata, wpisuje się w bogatš tradycję literackich wizji fantastycznych. I daje do myœlenia.

Plus Minus

Maczonerwoza

Sš ksišżki, które nie potrzebujš rozgłosu, a pisanie o nich stanowi zbędnš nobilitację. Trudno jednak przejœć obojętnie obok debiutanta, który zachowuje się tak jak Sławomir...

Film

Czwarta władza oczami Spielberga

Wizjoner kina Steven Spielberg od pewnego czasu zmienił się w moralizujšcego nauczyciela historii. A nawet najlepszym filmowcom zdarza się prawić zacne banały. Tak jest w jego...

Plus Minus

Ameryka B wstaje z kolan

Steven Soderbergh to jeden z najwszechstronniejszych filmowców w Ameryce. Reżyser, scenarzysta, producent, ale też operator i montażysta.

Kujawy i Pomorze

Toruń jak Twin Peaks

Leon Brodzki z powieœci kryminalnych Marcela WoŸniaka ma szansę stać się bohaterem na miarę Mocka czy Szackiego z ksišżek Krajewskiego i Miłoszewskiego.

Plus Minus

Telewizyjny fenomen z Włoch

Tak jak „Ojciec chrzestny" był nie tylko historiš o mafii, ale przede wszystkim o dwudziestowiecznej Ameryce, tak serial „Gomorra" odzwierciedla nie tyle neapolitańskš kamorrę,...

Podkarpacie

Życie i œmierć w Bieszczadach

Ukazały się dwie niezwykłe ksišżki. Pierwsza o tragedii, która wydarzyła się na granicy dziesięć lat temu. Druga o życiu ludzi, dla których Bieszczady stały się samotniš z wyboru.

Ranking bibliotek

Centra życia kulturalnego

Najbardziej kreatywne w rozwoju bibliotek to m.in. Niemcy, Dania, Finlandia czy Holandia. Wszystkie elementy dotyczšce modernizacji bibliotek w Polsce sš efektem podšżania za...

Film

Gumkowanie Spaceya

Ridley Scott zrobi dokrętki filmu "All the Money in the World". Wszystko po to by w filmie nie pojawił się Kevin Spacey. Zastšpi go Christopher Plummer.

Plus Minus

Wzlot i upadek Kevina Spacey'a

Obserwujemy upadek jednego z najwybitniejszych współczesnych aktorów. Z każdym dniem wypadajš kolejne trupy z szafy i być może pokazowa egzekucja zmieni Hollywood na lepsze.

Film

Ostatni film Daniela Day-Lewisa

Pojawił się pierwszy zwiastun „Phantom Thread” w reżyserii Paula Thomasa Andersona. 60-letni aktor zapowiedział, że będzie to jego ostatnia rola w karierze.

Example Alt
eWydanie