Marcin Kube

dziennikarz zajmujący się literaturą i muzyką

Literatura

Dla kogo literacki Nobel?

W ostatnich dniach w notowaniach bukmacherskich na literackiego Nobla obok Harukiego Murakamiego zdecydowanie wzrosła pozycja Ngugi Wa Thiong’o.

Film

Ból pisarza i rockmana

Michel Houellebecq oraz Iggy Pop w hipnotyzującym dokumencie przekonują, że cierpienie daje siłę do tworzenia sztuki. Film już w kinach.

Film

"Słoneczny patrol": Reanimacja topielca

Do kin wchodzi "Baywatch. Słoneczny patrol", kolejna produkcja czerpiąca z telewizyjnej tandety. 22 września 1989 roku wyemitowano pierwszy odcinek serialu "Słoneczny patrol".

Telewizja

Jak rodził się pornobiznes

„Kroniki Times Square” to nowy serial twórców „Prawa ulicy” i „Treme” o seks przemyśle w Nowym Jorku lat 70. z Jamesem Franco w podwójnej roli głównej.

Życie Ziemi Łódzkiej

Łodzią po literaturze

Nie tylko Reymont i jego „Ziemia obiecana”. O Łodzi pisały także dziesiątki poetów, prozaików i współczesnych pisarzy, których inspiruje dawne przemysłowe miasto.

Literatura

Emigracyjna wizja lokalna

Brakowało takiej książki jak „Syreny z Broadmoor" Jana Krasnowolskiego. Opowiada o przestępczości Polaków na Wyspach Brytyjskich.

Telewizja

Rozrzutny jak sportowiec

"Gracze" to zabawna opowieść o świecie amerykańskich futbolistów przyprawiona odrobiną goryczy. Właśnie rozpoczęła się trzecia seria produkcji.

Telewizja

Kobieta wśród samców alfa

Kobiety mogą konkurować z mężczyznami w sportach drużynowych – taką śmiałą tezę stawiają twórcy sportowo-obyczajowego serialu „Zagrywka” pokazywanego w telewizji FOX.

Plus Minus

Czarna siła seriali

Telewizja to także narzędzie emancypacji. Świadczy o tym fala serialowych opowieści, które na różne sposoby, z dystansem lub w tonie całkiem poważnym, mówią o afroamerykańskiej...

Literatura

Dni wielkiej książki

Od piątku do niedzieli w stolicy Big Book Festival. Impreza z młodą publicznością, której zazdroszczą nam za granicą.

Film

Brad Pitt w antywojennej satyrze

„Machina wojenna” opowiada historię amerykańskiego generała, który stwierdził, że zakończenie wojny w Afganistanie jest proste. Po prostu trzeba ją wygrać.

Literatura

Skandalistka z Laponii

Powieść „Ćma" Katii Kettu to kolejny przykład interesującej współczesnej prozy z Finlandii, której tematem są trudne relacje fińsko-rosyjskie.

Telewizja

Prezydent urywa się ze smyczy

W serialu „Graves” Nick Nolte gra starzejącego się prezydenta USA, który na emeryturze rezygnuje z politycznej poprawności i mówi co myśli naprawdę.

Example Alt
eWydanie