Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Mateusz Maj

Absolwent Prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, zajmuje się tematykš prawa podatkowego, dziennikarz

Podatek dochodowy

Przepisy ma wskazać podatnik

Fiskus może odmówić wydania interpretacji, jeœli pytajšcy chce ustalić, jakie przepisy regulujš jego sytuację. To on musi je wskazać, a dopiero póŸniej skarbówka je zinterpretuje.

Podatki

Zachowek kosztem podatkowym

Wartoœć wierzytelnoœci, za którš właœciciel póŸniej zbywanej nieruchomoœci jš kupił, jest kosztem uzyskania przychodu z tej sprzedaży.

Podatki

Kiedy powstaje przychód z bitcoinów

Obrót kryptowalutami może być działalnoœciš gospodarczš. Przychód w takich firmach powstaje w chwili wymiany walut wirtualnych na tradycyjne albo zapłaty nimi.

VAT

Możliwe zmiany stawek VAT na żywnoœć

Ministerstwo Finansów analizuje możliwoœć rezygnacji z używania klasyfikacji statystycznej do ustalania stawki VAT. Może to oznaczać zmiany cen częœci artykułów spożywczych.

Podatek dochodowy

Prywatny kredyt w kosztach

Dla fiskusa nie ma znaczenia, czy z umowy kredytowej wynika, na jaki cel bank pożycza pienišdze. Jeœli faktycznie dotyczy on działalnoœci gospodarczej, odsetki można rozliczyć w...

Zadania

Korzystanie z basenu bez VAT

Powiat, udostępniajšc szkołom basen, wypełnia swoje ustawowe obowišzki. Nie musi w zwišzku z tym odprowadzać podatku od nieodpłatnych usług.

VAT

Sprzedaż samochodu pozbawiła zwolnienia

Nawet najmniejsi przedsiębiorcy nie mogš korzystać ze zwolnienia z VAT, jeœli handlujš towarami akcyzowymi. Geodeta stracił zwolnienie, gdy sprzedał używany samochód, choć...

Opinie

Podatnik to nie detektyw

Nie można wymagać od przedsiębiorców, by drobiazgowo sprawdzali każdego kontrahenta. To rola fiskusa, a nie podatnika.

VAT

Doradztwo to nie szkolenie

Konsultacje dla osób bioršcych udział w zwolnionym z VAT szkoleniu nie sš zwolnione z podatku. To odrębna usługa, od której trzeba zapłacić 23-proc. podatek.

VAT

Ważny wyrok ws. VAT od aut

Firma wynajmujšca pracownikom auta służbowe poza godzinami pracy nie ma prawa do odliczenia VAT, bo byłoby to nadużycie prawa.

VAT

Sprzedaż kilkunastu działek w 2 lata bez VAT

Rolnicy sprzedajšcy działki wydzielone z większej nieruchomoœci będšcej ich własnoœciš od kilkunastu lat nie działali jako profesjonaliœci zajmujšcy się handlem nieruchomoœciami.

Example Alt
eWydanie