Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Mateusz Maj

Absolwent Prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, zajmuje się tematyką prawa podatkowego, dziennikarz

Podatek dochodowy

Przepisy ma wskazać podatnik

Fiskus może odmówić wydania interpretacji, jeśli pytający chce ustalić, jakie przepisy regulują jego sytuację. To on musi je wskazać, a dopiero później skarbówka je zinterpretuje.

Podatki

Zachowek kosztem podatkowym

Wartość wierzytelności, za którą właściciel później zbywanej nieruchomości ją kupił, jest kosztem uzyskania przychodu z tej sprzedaży.

Podatki

Kiedy powstaje przychód z bitcoinów

Obrót kryptowalutami może być działalnością gospodarczą. Przychód w takich firmach powstaje w chwili wymiany walut wirtualnych na tradycyjne albo zapłaty nimi.

VAT

Możliwe zmiany stawek VAT na żywność

Ministerstwo Finansów analizuje możliwość rezygnacji z używania klasyfikacji statystycznej do ustalania stawki VAT. Może to oznaczać zmiany cen części artykułów spożywczych.

Podatek dochodowy

Prywatny kredyt w kosztach

Dla fiskusa nie ma znaczenia, czy z umowy kredytowej wynika, na jaki cel bank pożycza pieniądze. Jeśli faktycznie dotyczy on działalności gospodarczej, odsetki można rozliczyć w...

Zadania

Korzystanie z basenu bez VAT

Powiat, udostępniając szkołom basen, wypełnia swoje ustawowe obowiązki. Nie musi w związku z tym odprowadzać podatku od nieodpłatnych usług.

VAT

Sprzedaż samochodu pozbawiła zwolnienia

Nawet najmniejsi przedsiębiorcy nie mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, jeśli handlują towarami akcyzowymi. Geodeta stracił zwolnienie, gdy sprzedał używany samochód, choć...

Opinie

Podatnik to nie detektyw

Nie można wymagać od przedsiębiorców, by drobiazgowo sprawdzali każdego kontrahenta. To rola fiskusa, a nie podatnika.

VAT

Doradztwo to nie szkolenie

Konsultacje dla osób biorących udział w zwolnionym z VAT szkoleniu nie są zwolnione z podatku. To odrębna usługa, od której trzeba zapłacić 23-proc. podatek.

VAT

Ważny wyrok ws. VAT od aut

Firma wynajmująca pracownikom auta służbowe poza godzinami pracy nie ma prawa do odliczenia VAT, bo byłoby to nadużycie prawa.

VAT

Sprzedaż kilkunastu działek w 2 lata bez VAT

Rolnicy sprzedający działki wydzielone z większej nieruchomości będącej ich własnością od kilkunastu lat nie działali jako profesjonaliści zajmujący się handlem nieruchomościami.

Example Alt
eWydanie