Michał Duszczyk

Michał Duszczyk

Dziennikarz ekonomiczny

Dziennikarz, publicysta, absolwent Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Z „Rzeczpospolitą” związany od 2013 r. Specjalizuje się w tematyce innowacji i nowych technologii, a także logistycznej i transportowej – pisze m.in. o start-upach, e-commerce, branży pocztowej i kurierskiej, zagadnieniach z zakresu smart city oraz cyberbezpieczeństwa. Współautor cyklu wywiadów z wybitnymi naukowcami i badaczami, poświęconych sztucznej inteligencji. Mentor wspierający młode, innowacyjne spółki w ramach Programu „PFR Sieć Mentorów”, tworzonego przez Fundację PFR. Laureat IX edycji Konkursu organizowanego przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, nagrodzony za artykuły poświęcone ochronie własności intelektualnej. W mediach pracuje od 1999 r., pisał w takich tytułach jak „Bloomberg Business Week Polska”, „Dziennik Gazeta Prawna”, „Życie Warszawy”, „Plus Minus”, „Życie” i „Parkiet”.

Strach zajrzeć do lodówki. Gdzie wkrótce trafi sztuczna inteligencja i boty

Algorytmy sztucznej inteligencji mają być „wszywane” we wszystko i wszędzie – zarówno w sprzęt, jak i oprogramowanie. – Ta rewolucja już ruszyła. Nadeszła era AI Everywhere – przekonują analitycy IDC.

Roboty z Polski zyskają sztuczną inteligencję. Już wypierają amerykańską konkurencję

Nomagic, spółka założona przez Kacpra Nowickiego i Marka Cygana, otrzymała finansowe wsparcie Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Dzięki temu wsparciu jej autonomiczne roboty zyskają sztuczną inteligencję.

Sztuczna inteligencja okazała się lepsza od lekarzy. Pomoże im w pracy czy zastąpi?

AI coraz częściej wspiera służbę zdrowia w pracy administracyjnej i diagnostyce. Algorytmy odciążają medyków i stanowią skuteczny lek na deficyt specjalistów. Polskie firmy odnoszą na tym polu sukcesy.

Taksówkarze chcą lepiej zarabiać. Będzie strajk w Warszawie

Przed wyborami samorządowymi branża taxi naciska na lokalne władze – domaga się podniesienia stawek za przejazd. Ale to niejedyny postulat. Kierowcy idą na wojnę z aplikacjami przewozowymi.

Wybrano nowy zarząd Poczty Polskiej. Prezes ma trudne zadanie

Potwierdziły się dotychczasowe nieoficjalne informacje "Rzeczpospolitej" - prezesem Poczty Polskiej (PP) został Sebastian Mikosz. W ramach konkursu rada nadzorcza wyłoniła też wiceprezesa ds. cyfrowych.

Pracownicy Poczty Polskiej wyjdą na ulicę. Chcą zablokować ostre cięcia etatów

We wtorek po świętach dojdzie do protestu pocztowców. Sprzeciwiają się planowi redukcji zatrudnienia – zarząd Poczty Polskiej chce zlikwidować ponad 5 tys. etatów. Faktyczna skala cięć może być znacznie większa.

Z cyfryzacją w szkołach jest lepiej, niż myślimy?

Uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy dobrze oceniają dostęp do multimedialnego sprzętu i jakość internetowych łączy w placówkach oświatowych. Ale potrzeby są wciąż ogromne. To sprawia, że sektor ten jest łakomym kąskiem dla firm IT.

Koniec z łazikami w kosmosie. Rewolucyjne polskie urządzenie będzie... skakać

Inżynierowie z warszawskiej firmy Astronica opracowują rozwiązanie, które może ułatwić badanie powierzchni planet i ich naturalnych satelitów. Chodzi o projekt tzw. skoczka księżycowego, który ma potencjał, by zastąpić popularne łaziki marsjańskie.

Europa może skrywać obcych. Naukowcy poszukają tam śladów życia

Badacze z American Association for the Advancement of Science (AAAS) mają ciekawą teorię – uważają, iż Europa jest tym miejscem, w którym odnajdą ślady obcych drobnoustrojów. Sonda badawcza wystartuje w tym roku.

NASA chce wysłać w kosmos węże. Poszukają życia

Enceladus, a więc skuty lodem, szósty pod względem wielkości naturalny satelita Saturna, będzie celem przyszłej misji kosmicznej NASA. Znajdzie się na nim wyjątkowe urządzenie.