Mateusz Rzemek

Absolwent prawa na Uniwersytecie Lubelskim, dziennikarz

ZUS

Wyższe składki uderzą w firmy

Rząd forsuje zniesienie górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, który podwyższy koszty zatrudnienia specjalistów i menedżerów.

ZUS

Roboty budowlane bez składek

Jednorazowe wykonanie remontu klatek schodowych i instalacji CO nie może zostać uznane przez ZUS za pracę na oskładkowanym zleceniu. Było dziełem, odbyło się według projektu –...

ZUS

Jak sprawdzić zaległości w ZUS

Zgodnie z nowymi przepisami ZUS nie będzie informował przedsiębiorców o potrąceniach z bieżących wpłat. Warto więc zadbać o elektroniczny dostęp do tych informacji.

ZUS

Jak walczyć z zadłużeniem w ZUS

Przed zmianą zasad rozliczania składek warto spłacić zaległości. Doradca do spraw ulg i umorzeń pomoże przygotować dokumenty, by rozłożyć dług na raty – mówi Paweł Jaroszek,...

Opinie

Proces dla przygotowanych

W polskich sądach szykuje się przyspieszenie. Powinny na nim skorzystać procesujące się firmy, byle tylko obywatele nie zostali z tyłu.

Kadry

SN: zwolnienia lepiej nie odwlekać

Pracodawca może pożegnać się z pracownikiem za wypowiedzeniem, nie później jednak niż przed upływem roku od zdarzeń, które zdecydowały o rozstaniu.

Firma

SN: prezes bez wysokiej odprawy

Spółka może kwestionować uchwałę rady nadzorczej o dodatkowej odprawie dla prezesa, nawet gdy nie zaskarżono jej wg kodeksu spółek handlowych.

ZUS

Ważny wyrok SN ws. składek ZUS

ZUS ma prawo żądać składek od wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w spółkach powiązanych kapitałowo, nawet gdy przepisy nie przewidują takiej możliwości.

Kadry

Reforma spowolniła sądy

Niezmienność składu sądu, nadmiar spraw, sztywne regulacje i brak ławników opóźniają wydanie wyroku po bezprawnym zwolnieniu z pracy.

Kadry

Dotacje dla firm z ZUS w ustawie

Zmieniają się zasady udzielania przez ZUS dofinansowań dla firm, które szukają pieniędzy na poprawę warunków zatrudnienia pracowników.

Zdrowie

Nowoczesne technologie w medycynie

Komitet Sterujący STRATEGMED Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Centrum Kształcenia Podyplomowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zorganizowały w czwartek konferencję...

Example Alt
eWydanie