Katarzyna Kucharczyk

Katarzyna Kucharczyk

Dziennikarka ekonomiczna

Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (kierunki Stosunki Międzynarodowe oraz Finanse i Bankowość). Współpracę z mediami ekonomicznymi rozpoczęła w 2006 r. od stażu w Reutersie. Od 2007 r. dziennikarka Gazety „Parkiet” i działu ekonomicznego „Rzeczpospolitej”. Pisze o rynku kapitałowym - specjalizuje się w tematyce relacji inwestorskich, analizach giełdowych, audycie, ESG oraz branży IT. Trzykrotnie nominowana do nagrody „Herosi Rynku Kapitałowego” przyznawanej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Zdała egzamin organizowany przez Komisję Nadzoru Finansowego na maklera papierów wartościowych (licencja nr 3455).

Igor Lewenberg, właściciel Makrochemu: Niesłusznie objęto nas sankcjami

Wypowiedzieliśmy wszystkie umowy, nie mamy i nie będziemy mieć żadnego biznesu w Rosji i na Białorusi. Jeżeli ministerstwo nie wykreśli nas z listy, likwidacja jest tylko kwestią czasu – mówi Igor Lewenberg, właściciel Makrochemu.

Agnieszka Ostaszewska: Jest szansa na lepszą współpracę z PANA. Chcemy, żeby nadzór był silny

PANA w ostatnich latach podejmowała liczne działania, ale zbyt rzadko wychodziła do dyskusji dotyczących trudnych wyzwań rynkowych – mówi Agnieszka Ostaszewska, partnerka zarządzająca działem audytu i członek zarządu PwC.

Dobra komunikacja spółek jest fundamentem rynku kapitałowego

Nasz coroczny ranking bazujący na głosach instytucji oraz indywidualnych inwestorów pozwala wyłonić prymusów, a maruderów motywuje do poprawy.

Kapitał skręca w stronę ESG

Kredyty, obligacje i akcje spółek mają coraz większy komponent związany ze zrównoważonym rozwojem.

U progu technologicznej rewolucji

Nowatorskie algorytmy mogą pomóc w prowadzeniu biznesu w sposób zrównoważony, ale są też dużym wyzwaniem.

Bój o Kernel. Giełdowa afera czy burza w szklance wody

Delisting Kernela budzi potężne emocje. W sprawę zaangażowane są nadzory rynku z Polski i Luksemburga, sądy, organizacje zrzeszające inwestorów, a nawet politycy.

Kobiety w nauce błyszczą, ale wyzwań nie brakuje

Pod względem odsetka kobiet wśród naukowców i inżynierów Polska bije inne kraje na głowę. Na dalszych etapach rozwoju zawodowego statystyki nie wyglądają już niestety tak dobrze.

Zrównoważony rozwój ujęty w legislacyjnych ramach

Taksonomia, rozporządzenie SFDR oraz dyrektywy CSRD i CSDD – to tylko przykłady rozwiązań prawnych, które mają pomóc w osiągnięciu unijnych celów w zakresie klimatu, energii i ochrony środowiska.

Przedsiębiorcy w nowej rzeczywistości

Zielona transformacja wpisuje się w długą listę wyzwań, z którymi musi się mierzyć współczesny biznes. Wspólnym mianownikiem tych wszystkich zjawisk jest zmiana.

Indeks mWIG40 coraz mocniej nasiąka nową ekonomią

W indeksie ubywa przedsiębiorstw z tradycyjnych branż, a najnowsza rewizja jeszcze utrwali ten trend.