Iwona Trusewicz

Absolwentka Moskiewskiego Instytutu Inżynieryjno- Budowlanego oraz dziennikarstwa - studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim

Energianews

Libia odbuduje wydobycie

W najbliższych trzech latach Libia planuje włożyć 20 mld dol. w odbudowę branży naftowej zniszczonej wojną domową. Skąd weźmie na to pieniądze? Prawdopodobnie z USA.

Energianews

Najgłębsza dziura na Ziemi

Nafciarze z międzynarodowego konsorcjum wywiercili w morskim dnie u brzegów rosyjskiej wyspy Sachalin odwiert o głębokości 15 km. To światowy rekord.

Banki

Sbierbank na kolanach przed Rosneft

Najpierw Sbierbank ogłosił raport krytyczny dla Rosneft. Potem Rosneft skrytykował raport. Teraz Sbierbank przeprasza Rosneft i wypuszcza wersję „poprawioną”.

Energianews

Utajnione wydatki Gazpromu

Rosyjski gigant gazowy jedzie w tym roku na stratach. I nie bardzo wiadomo, dlaczego. Eksperci są zdania, że koncern utajnił rosnące wydatki.

Gospodarka

Gastarbeiterzy dotują Ukrainę

Transfer pieniędzy z zagranicy na Ukrainę był 8 razy większy od przelewów z Ukrainy za granicę. Ukraińcy gastarbeiterzy przelali w tym roku do ojczyzny ponad 1,75 mld dol.

Biznes

Kreml narzuca firmom optymizm

Władze Rosji będą wymagać od największych koncernów tworzenie pozytywnego obrazu gospodarki kraju. To powrót do komunistycznej propagandy sukcesu.

Ropa

USA zdominują energetykę świata

Entuzjastyczna prognoza dla branży łupkowej. W 2025 r. produkcja ropy i gazu z pokładów łupkowych w USA osiągnie rekordowy poziom. Kraj stanie się największym eksporterem LNG i...

Dane gospodarcze

MFW optymistycznie o Europie

Wahania cen ropy, globalny protekcjonizm i napięcia geopolityczne, to główne zagrożenia dla wzrostu gospodarczego w Europie w 2018 r. Są też optymistyczne wieści.

Energianews

Szef Rosneftu ponad prawem

Prezes największego koncernu paliwowego Rosji nie stawił się na wezwanie sądu, na procesie oskarżonego o korupcję byłego ministra gospodarki. Igor Sieczin miał być głównym...

Energianews

Rothschild zarobi na Ukrainie

Największy ukraiński koncern państwowy, Naftogaz, zawarł kontrakt z firmą inwestycyjną Rothschild na usługi doradcze i inwestycyjne. Amerykanie zarobią na tym 3,7 mln dolarów.

Energianews

Czarne chmury nad Gazpromem

Gazociąg Północy i jego rozbudowa - Nord Stream 2 - mają podlegać pod unijne prawodawstwo energetyczne. To może zagrozić inwestycjom Gazpromu, ale nie musi.

Gaz

Wy nam karę, my wam figę

Minęły dwa lata od nałożenia rekordowej kary na Gazprom za stosowanie monopolu na Litwie. Rosjanie nie zamierzają płacić. Grzywna urosła do 42,5 mln euro (179 mln zł).

Blogi

Posadź księcia, zdrożeje ropa

W świetle wydarzeń dwóch ostatnich dni można śmiało powiedzieć, że najskuteczniejszym sposobem na podniesienie cen ropy na świecie jest areszt saudyjskiej naftowej wierchuszki.

Energianews

Gazprom zakończył Turecki Potok

Szwajcarski wykonawca położył już całą podmorską część gazociągu Gazpromu do Turcji w granicach rosyjskich wód terytorialnych. Teraz prace weszły na wody tureckie.

Gaz

Gazprom tnie nakłady na Nord Stream 2

Tegoroczne wydatki Gazpromu na rozbudowę gazociągu północnego będą mniejsze od zaplanowanych. Więcej pieniędzy pójdzie na  gazociągi do Chin i do Turcji.

Example Alt
eWydanie